Енергія з твердих побутових відходів: необхідні зміни у законодавстві

Повернутися в розділ НОВИНИ
Поділитися з друзями -

На відкритому круглому столі «Використання твердих побутових відходів як джерела енергії для виробництва теплової та електричної енергії в Україні», організованому  15 лютого 2018 року агенством Держенергоефективності спільно з Українським союзом промисловців і підприємців УСПП) були присутні експерти з енергетики та екології, профільні асоціації, бізнес, чиновники та представники міст.

В Держенергоефективності впевнені, що потенціал використання твердих побутових відходів (ТПВ) для виробництва енергії в Україні досить високий. Голова агенства Сергій Савчук прокоментував: "Щороку збирається 10 млн тонн сміття. У процесі їх перероблення можливо виробити 3,5 млн. Гкал теплової енергії та 1,2 млрд кВт*год електроенергії, а також відсортувати ресурсоцінні компоненти – близько 20 % від маси сміття. Потенціал заміщення газу складе до 1 млрд м3 у рік. Мова йде про величезні кошти, які можна заощадити і залишити працювати на економіку країни».

Для виконнання таких планів по заміщення газу необхідно законодавчо врегулювати питання використання енергетичного потенціалу сміття.

Присутній на заході представник профільного комітету Верховної Ради нардеп Віталій Сташук підкреслив, що в уряді та парламенті, на жаль, досі немає чітких поглядів, як вирішити цю проблему в Україні.

На думку присутніх експертів (ТПВ) можуть вивозитись ліцензованими перевізниками на сміттєпереробні заводи. Там повинно відбуватись сортування та переробка їх в біогаз, теплову енергію, останнім етапом має бути спалювання.

Головною ідеєю є створення конкурентних умов переробки ТПВ. Розглядалися варіанти підвіщення тарифу на вивіз сміття. Очікується, що завдяки таким заходам площа звалищ значно скоротиться і туди потраплятиме не більше 15-20% відходів.

На думку учасників, тільки після прийняття відповідної нормативної бази можливо залучення інвестицій у будівництво сміттєпереробних заводів.
Президент УСПП Анатолій Кінах відмітив, що Україна має адаптувати національне законодавство щодо поводження із побутовими відходами до стандартів та регламентів ЄС. Голова УСПП переконаний, що збір, утилізація та переробка відходів має здійснюватися в рамках державно-приватного партнерства.

Завдяки проекту технічної домомоги GIZ напрацьовано економічну модель запровадження переробки відходів з повним використанням їх енергетичного потенціалу на прикладі м. Хмельницький. Ця технологія передбачає будівництво сміттєпереробного заводу, на якому буде відсортовуватися вторинна сировина, а харчові відходи будуть потрапляти у біореактори для анаеробного виробництва біогазу, з якого потім передбачається виробництво «зеленої» електроенергії разом з тепловою енергією. Ця модель показала свою життєздатність при інвестиційних витратах 19,4 млн євро. Термін окупності складе 6 років. При цьому, модель не передбачає прямого спалювання відходів, прите звучали думки, що "зелений тариф" буде важко отримати, якщо переробник не зможе довести, що для виробництва електроенергії використовується тільки біовідходи.

На круглому столі були присутні і потенційні інвестори. Представники французької компанії «SUEZ» домовилися з Держенергоефективності разом опрацювати фінансову модель встановлення в Україні потужностей з генерації енергії з твердих побутових відходів та підготувати низку потенційних проектів.

Було вирішено сформувати експертну групу, яка розробить пропозиції щодо необхідних нормативних змін та направить їх до Кабміну та парламенту.

 

ТЕХНІЧНИЙ ПАРТНЕР ПРОЕКТУ

Skachgroup - розробка і супровід інтернет-проектів