Мукачевський Центр та «зелена» енергія Закарпаття

У день енергетика в м. Мукачево розпочав роботу перший в Україні Міжнародний інформаційно-навчальний центр з енергоефективності та ВДЕ (ІНЦ з ЕЕ та ВДЕ).

 

 

Центр з енергоефективності та ВДЕ вже працює

У просторому приміщенні у центрі міста, на другому поверсі вже  відкрито демонстраційну експозицію сучасних технологій та обладнання. Відвідувачі знайомляться з обладнанням, бажаючі можуть отримати консультації з фінансування проектів у представників банку. У центрі  проводять навчальні семінари, конференції. 

Засновник центру, президент Україінського Пелетного Союзу Микола Коломийченко розказав: «Центр працює в тестовому режимі, офіційне відкриття відбудеться трохи пізніше, але вже зараз його роботою можуть скористатися всі бажаючі. Це стало можливо за сприяння мера міста, міської ради, Держенергоефективності, партнерів з галузевих асоціацій, інституцій та підприємців. Щкода, що подібний центр, який ми кілька років тому готували у Києві, так і не вдалося відкрити».

Цікаво: саме місто Мукачево стало одним з провідних міст України в сфері енергоефективності в комунальному секторі. Тут вже кілька років впроваджуються проекти з енергоефективності та використання ВДЕ, проведено енергетичний аудит закладів охорони здоров’я та освіти. Сучасні котельні навчальних закладів та муніципальних підприємств працюють на місцевому енергоресурсі - деревній пелеті.

 

Директор Міжнародного ІНЦ з ЕЕ та ВДЕ Лілія Гвоздьо відмічає: «Символічною стала дата відкриття, її приурочено до Дня енергетика. Мета нашого Центру - надання повного комплексу інформаційно-навчальних програм з енергоефективності та ВДЕ, які спрямовані на підвищення обізнаності всіх верств населення, ОСББ, чиновників, промисловості та бізнесу щодо раціонального ставлення до енергоресурсів».

Місцеві енергоресурси у тренді

У Міжнароднародному інформаційно-навчальному центрі з енергоефективності та ВДЕ ми побували разом зі спеціалістами Агентства сприяння сталому розвитку Карпатського регіону FORZA. Це професійна, незалежна громадська організація також дотична до просування енергоефективностів та енергонезалежності в регіоні. Організація є членом Дунайського форуму громадянського суспільства, Робочої групи неурядових екологічних організацій з питань зміни клімату в Україні та активно співпрацює з владою у Громадській раді при Закарпатській ОДА.

Його співробітники Радміла Устич та Юрій Дербаль розказали, що використання місцевих енергетичних ресурсів у Мукачево - підхід, який давно та активно використовують у Швеції. До речі засновник мукачевського центру Микола Коломийченко в 2017 році побував у Швеції в складі цільової групи українських учасників, які працюють у ланцюгу «Біоенергія з деревної біомаси». Спеціалістів з України запросила Енергетична Агенція Energikontor Sydost AB спільно з українським партнером ГО FORZA.



Основні висновки від поїздки по об'єктам шведської біоенергетики М. Коломийченко сформулював так:

-  Більшість енергетичних підприємств в Швеції належать комунам/місцевим громадам.
-  Енергетичні  підприємства  є  високотехнологічними,  орієнтованими  на відновлювану енергетику, енергоефективними, екологічно-безпечними та, в першу  чергу,  задовольняють  потреби  місцевих  громад  та промисловості.
-  Тарифи на теплову та електричну енергію є результатом консенсусу між генеруючими компаніями та всіма верствами споживачів.
-  Технічна, нормативна та тарифна регуляція зведені до мінімуму та також є  результатом консенсусу зацікавлених осіб. 
-  Проекти  з  енергоефективності  та  біоенергетики  мають  термін  окупності  3-4  роки,  що  безумовно  є позитивним індикатором для інвестицій.
-  Європейський Союз надає допомогу для реалізації проектів з відновлюваної енергетики в Швеції.



Логічно, що значну частину експозиції Центру у м. Мукачево присвячено місцевому енергоресурсу Закарпаття - деревині. Тут представлено: котельне обладнання, види ресурсів, технології сучасної деревопереробки. На семінарах відвідувачі знайомляться з напрацюваннями підприємств, які успішно використовують відходи виробництва - тріску, тирсу, кору для технологічних потреб (сушка та опалення  власних приміщень). 

Між іншим, новий проект FORZA допоможе системному управлінню лісовим господарством. Агенство проводить відбор кейсів "Деревина для енергії: Конкурс кращих практик використання деревної біомаси для виробництва енергії у Львівській і Закарпатській областях".

До речі, кампанія-переможець разом з призовим фондом на розвиток проекту отримає і запрошення на участь у тренінгу від Інформаційно-навчального центру з енергоефективності та ВДЕ в м. Мукачево. Посилання на конкурс практик, ідей та інновацій у використанні деревини для енергії https://goo.gl/n9HDkn.

Фото з відкриття Центру та з сайту FORZA

Лариса Білозерова

За можливість побувати на відкритті Центру та розпочати міжрегіональну співпрацю з громадськими організаціями Закарпатської області дякую проекту, який  реалізується в рамках Програми національних обмінів, за фінансування Європейського Союзу та Національного фонду підтримки демократії (США)