Чи буде добудовано Хмельницьку АЕС?


Відомості про Хмельницьку атомну електростанцію


Хмельницька АЕС (ХАЕС) розташована в Славутському районі Хмельницької області біля річки Горинь. Разом із Запорізькою АЕС, Південноукраїнською АЕС та Рівненської АЕС входить до складу Національної атомної енергогенеруючої компанії «Енергоатом».

Основне призначення станції – покриття дефіциту електричних потужностей у Західному регіоні України.

У складі Хмельницької АЕС працює два енергоблоки номінальною потужністю по 1000 МВт. Кожен енергоблок складається з водо-водяного енергетичного реактору типу ВВЕР-1000, турбоустановки потужністю 1 млн. кВт, насосної станції для водопостачання турбоустановки, трьох резервних дизельних електростанцій для забезпечення роботи енергоблоку при знеструмленні електростанції. Управління реактором проводиться за допомогою автоматизованої системи управління технологічними процесами (АСУ-ТП).

Реакторні установки ВВЕР-1000 нових блоків Х-2/Р-4 належать до сучасної серії. Майже 60% ядерних реакторів у світі діють за аналогічним принципом.

Два енергоблоки Хмельницької АЕС виробляють близько 15 млрд. кВт∙год електроенергії в рік (9% від загального показника генерації українських атомних станцій). Чисельність персоналу перевищує 5 тис. осіб.

Блочний щит управління другого енергоблоку

 

Подальша добудова почнеться зі зміни партнерів

За проектом ХАЕС повинна була бути чотириблочною. Будівництво почалося в 1981 році. Наприкінці 1987-го в промислову експлуатацію введено перший енергоблок та підготовлені майданчики ще для трьох. Будівництво другого блоку почалося в 1983 році, але, внаслідок дії мораторію на будівництво нових АЕС, а пізніше – брак фінансування, в промислову експлуатацію Державна комісія прийняла його тільки в 2005 році.

Фінансування добудови енергоблоків на Хмельницькій і Рівненській АЕС здійснювалося за рахунок цільової надбавки на електроенергію, яка відпускається НАЕК «Енергоатом». Крім того, були відпрацьовані варіанти отримання кредитів від Європейського банку реконструкції та розвитку і Російської Федерації.

30 квітня 2010 року під час зустрічі прем'єр-міністрів Росії і України було прийнято рішення про взаємне співробітництво «Росатому» і Мінпаливенерго України у спорудженні 3-го і 4-го енергоблоків ХАЕС. Але російська сторона виказала намір посилення умов кредитування добудови двох енергоблоків Хмельницької АЕС, а саме прагнення використовувати замість державних кредитів кредити комерційних банків, що значно дорожче. Будівництво так і не було розпочато, але до сьогодення «Росатом» тішиться надією залучитися до виконання робіт на одній з найпотужніших атомних станцій України.

Втім, атомна енергетика – не та галузь, де можна допустити вплив божевілля на процес. Керівник українського «Енергоатому» Юрій Недашковський зазначив, що від співпраці в питанні добудови блоків з російською компанією «Атомстройекспорт» було вирішено відмовитися.

Прем’єр Арсеній Яценюк повідомив, що реалізовувати проекти будівництва енергоблоків атомних електростанцій Україна буде без Росії. Він підкреслив, що «Енергоатом» повинен залучити до будівництва нових енергетичних блоків не російські, а європейські компанії, до того ж керівництво державної енергетичної компанії звітувало про плани співпраці з чеською Skoda.

 

Робота з контейнером сольового плава


Візит американської делегації

На початку червня 2015 року відбувся візит на Хмельницьку АЕС делегації Комісії ядерного регулювання США (КЯР США) на чолі з комісіонером КЯР США Уільямом Остендорфом. Делегація КЯР США та керівництво Держатомрегулювання за участі голови Держатомрегулювання України Сергія Божка та працівників державного науково-технічного центру з ядерної та радіаційної безпеки обговорювали питання регулювання ядерної та радіаційної безпеки в Україні, стан і перспективи двостороннього співробітництва.

 Делегація Комісії ядерного регулювання США на Хмельницькій АЕС


Генеральний директор Хмельницької АЕС Микола Панащенко знайомив гостей із основними показниками роботи атомної станції, заходами з підвищення рівня ядерної безпеки на підприємстві, реконструкції, модернізації, підвищення рівня безпеки на діючих енергоблоках. Делегація обговорювала і ситуацію зі спорудженням 3-го й 4-го енергоблоків, будівництво яких на тривалий термін було призупинено.

Представник Комісії ядерного регулювання США Уільям Остендорф підкреслив, що США має цінний досвід у спорудженні енергоблоків і повідомив, що «американські фахівці прагнуть до подальшої співпраці у цій галузі».

Голова Держатомрегулювання України Сергій Божко запевнив присутніх, що діючі енергоблоки Хмельницької АЕС відповідають всім вимогам з культури безпеки за міжнародними стандартами, і додав, що у цьому немає сумнівів у іноземних партнерів. «Вони сьогодні ставлять зовсім інше завдання – як саме допомогти Україні в нинішніх складних умовах. Ми готові до конструктивного діалогу».

Делегація Комісії ядерного регулювання США відвідала навчально-тренувальний центр ХАЕС, де спостерігала за навчанням оперативного персоналу на повномасштабному тренажері блочного щита управління.

Історія та напрями міжнародного співробітництва

Рішення про створення навчального центру з підготовки персоналу АЕС із обов’язковим встановленням повномасштабного тренажера було прийнято американсько-українським комітетом Лісабонської ініціативи з ядерної безпеки в 1992 році.

Тендер тоді виграла американська фірма S3 Technologies, яка вже мала досвід створення повномасштабних тренажерів для АЕС США, а також держав Східної Європи. Зібрали і підготували для відправлення виробнику документацію по 1-му енергоблоку ХАЕС спеціалісти АТ «ЛьвівОРГРЕС». Іноземні партнери організували підготовку нашого інструкторського та інженерно-технічного персоналу. У 1997 році повномасштабний тренажер був змонтований в новому комплексі навчально-тренувального центру і прийнятий в дослідницьку експлуатацію, а у 2000 році – у промислову.

Повномасштабний тренажер  в комплексі навчально-тренувального центру ХАЕС

Крім того спеціалісти Держатомрегулювання контролюють реалізацію «Проекту кваліфікації ядерного палива для України», який підписано в рамках Угоди між урядами України та США ще в 2000 році. Він передбачає співпрацю з Westinghouse щодо постачання альтернативного ядерного палива для енергоблоків з реакторами ВВЕР для АЕС України.

Серед перспективних напрямків співробітництва Держатомрегулювання та КЯР США – поводження з відпрацьованим ядерним паливом (ВЯП), створення Централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива «сухого» типу, продовження будівництва сухого сховища відпрацьованого ядерного палива на майданчику Запорізької АЕС, альтернативна переробка ВЯП у Європі.

 

Проект «Енергетичний міст»

Навесні цього року влади Києва і Варшави уклали угоду про спільне здійснення проекту «Енергетичний міст Україна – Європейський союз». Відповідний меморандум підписали Юрій Недашковський, голова НАЕК Енергоатом, і Гжегош Станіславський, віце-президент компанії Polenergia International S. a r.l. (Польща). Одним з основних пунктів проекту «Енергетичний міст Україна – Європейський Союз» стане запуск ЛЕП (лінії електропередачі) напругою 750 кВт Хмельницька АЕС – польське місто Жешув, за допомогою якої будуть здійснюватися постачання електроструму з української атомної електростанції в Європу.

Українська сторона очікує що під час реалізації цього проекту країна отримає необхідні інвестиції на завершення спорудження 3-го і 4-го реакторів.

Фото з офіційного сайту ХАЕС

Олена Чиганенко, м. Хмельницький