Триває транскордонне співробітництво Білорусі з Україною на рівні громад


Проекти територіального співробітництва країн Східного партнерства Білорусь – Україна – це частина програми EaPTC, як спрямована на вирішення проблем регіонального розвитку прикордонних територій сусідніх держав. З боку Білорусі участь у програмі приймають  Брестська та Гомельська області. Україна представлена громадами з  Волинської, Рівненської, Житомирської, Київської та , Чернігівської областей. Основні сторони співробітництва - державні органи та недержавні організації, які розробили та  впроваджують проекти територіального співробітництва. Бюджет програми з боку ЄС становить 3,3 млн. євро.

 

Лідери 18 транскордонних партнерств з України та Білорусі зібралися в Києві для підписання грантових контрактів за програмою територіального співробітництва Білорусь-Україна, що є частиною більш широкої програми територіального співробітництва країн Східного партнерства (EaPTC), що фінансується ЄС.
Одним з 18 переможців конкурсу є Агенція «ІнвестІнРівне», що впродовж 2018 року реалізовуватиме проект «Енергія біомаси – перетворення природного потенціалу на регіональні партнерства».

Розробка, захист та відбір спільних проектів тривав майже два роки – з січня 2016 року було розпочато прийом заявок на участь у конкурсі пропозицій. Бюджети грантів від Євросоюзу становили від 60 до 250 тис. євро. Прикордонні учасники україно-білоруського проекту знайомилися, обирали актуальні для кожного конкретного регіону теми, вчилися розробляти проектну документацію.  З сотень запропонованих на старті програми було відібрано 18 проектів, найбільш  актуальних та жіттєздатних.

Наприкінці 2017 лідери і партнери вісімнадцяти транскордонних проектів зібралися в Києві. Були запрошені організації громадянського суспільства, бізнесу, національних, регіональних і місцевих ЗМІ обох країн. На церемонії в Пуща-Водиця, яка була організована Програмою сприяння EaPTC спільно з Адміністратором програми (GIZ) учасники проектів підписали грантові контракти.  

Організатори пояснили, що 18 білорусько-українських проектів майже порівну розподілені між трьома пріоритетами Програми територіального співробітництва Білорусь - Україна:

- поліпшення умов життя місцевих громад;

- вирішення проблем навколишнього середовища, зайнятості, охорони здоров'я та інших, важливих для прикордонних регіонів сфер;

- підтримку культурних, освітніх і спортивних ініціатив в обох країнах.

Представники центральних і регіональних органів влади України та Білорусі та Представництва ЄС в Україні відмічають, що нова пілотна програма відкриває цікаві можливості і тому це буде корисний досвід для наступного прикордонного співробітництва. 
 
Регіональний директор GIZ в Україні та Республіці Білорусь Сабіне Мюллер зазначила: «Оскільки це пілотна програма, то багато чого буде залежати від успіхів реалізації цих 18 білорусько-українських проектів, від можливості примножити їх досвід в майбутньому».

Цікаво, що значна частина проектів присвячена екології, охороні довкілля, диверсифікації енергетичних ресурсів, використанню місцевих енергоносіїв.

Наприклад, проект, який запропоновало Рівненське  агентством із залучення інвестицій та обслуговування інвесторів «ІнвестІнРівне», залучив у партнери Державну наукову установу «Поліський аграрний екологічний інститут Національної академії наук Білорусі» та Сарненську районну державну адміністрацію.

Реалізаціють проект «Енергія біомаси – перетворення природного потенціалу на регіональні партнерства» в Україні, у Рівному. Його загальна тривалість - 12 місяців. За цей час залучені з боку ЄС фінансові ресурси підуть на зміцнення транскордонної співпраці в сфері використання біомаси з метою підвищення енергоефективності в регіоні.

Досвід використання місцевого ресурсу - біомаси з метою енергозабезпечення учасники планують поширити на території регіону. Для цього передбачено провести наукові дослідження, ознайомчі поїздки,круглі столи, конференції, публікації.