УКРЕНЕРГО пропонує план для розвитку “зеленої” генерації

Повернутися в розділ Відновлювана енергія
Поділитися з друзями -
Керівник Укренерго Всеволод Ковальчук презентував напрацювання кампанії щодо перспектив розвитку в Україні «зеленої» генерації. Цікавість до теми була настільки високою, що організаторам довелося змінити місце презентації на більший майданчик. В залі НСК «Олімпійський» 3 квітня 2018 р. зібралося близько 200 експертів, представників генерації, громадськості та ЗМІ.

Дослідження та сучасний стан

Есперти Укренерго запевнили, що дослідження щодо можливості інтеграції ВДЕ в енергосистему України були проведені на основі статистичних даних роботи діючих сонячних та вітроелектростанцій  та з урахуванням їх перспективного розвитку в різних балансових умовах в характерні періоди року (зимовий максимум, літній мінімум та паводок) при середньобагаторічній температурі. При цьому враховані вимоги з дотримання параметрів безпеки, забезпечення балансу та стабільної роботи ОЕС України.

За  думкою В. Ковальчука в Україні перспективний розвиток відновлюваної енергетики має три напрями. Розрахунки на основі проведенного Укренерго дослідження визначали можливості інтеграції до енергосистеми України потужностей, що використовують відновлювальні джерела енергії. Було розглянуто найбільш оптимальні сценарії та їх вплив на зміну тарифу.

«Лише 3 тис. МВт потужності СЕС та ВЕС може прийняти енергосистема України без ризику розбалансування», – наголосив керівник Укренерго Всеволод Ковальчук. – «Водночас вже сьогодні Укренерго видано до 2025 р. технічних умов на приєднання удвічі більше (7,5 тис МВт)», – зазначив він.

Зараз встановлена потужність ВЕС та СЕС сумарно складає 1353  МВт (ВЕС – 512 МВт, СЕС – 841 МВт), що мало впливає на баланс, і відхилення їх генерації від запланованої компенсується існуючими маневровими потужностями ТЕС ГК, ГЕС та ГАЕС. Відсутність в Україні системи прогнозування виробництва електроенергії з ВДЕ не дозволяє точно передбачати рівень генерації вітрових та сонячних електростанцій. В проведеному дослідженні закладалася похибка прогнозування близько 30%, при нормативі – 50%.

Три сценарія за версією Укренерго

За розрахунками Укренерго, до 2025 року, коли встановлена потужність ВДЕ сягатиме 7,5 тис МВт, ОЕС може розвиватися за трьома сценаріями, і в будь-якому випадку необхідні додаткові заходи для балансування системи:

«А» – не вводяться додаткові високоманеврові потужності (за наявного рівня прогнозування) і   вимушено обмежується виробництво електроенергії з ВДЕ.

«В» –  обмежується частка атомних електростанцій та, відповідно, збільшується частка вугільної генерації для забезпечення необхідних маневрових потужностей і при цьому не обмежується розвиток «зеленої» генерації.

«С» – забезпечується розвиток та збільшується обсяг «зеленої» генерації при впровадженні системи точного прогнозування та будівництві 2,5 тис. МВт нових  високоманеврових балансуючих потужностей.

Укренерго пропонує третій, найоптимальніший з точки зору збалансованості інтересів споживача і розвитку ВДЕ, варіант.

Першою складовою плану «С» розвитку «зеленої» генерації є введення 2,5 тис. МВт нових високоманевровиих балансуючих потужностей. Це дозволить уникнути збільшення генерації електроенергії на ТЕС і обмеження генерації з ВДЕ та АЕС, а також стримати зростання тарифів на електроенергію для споживачів усіх категорій.

В контексті цього Укренерго підготувало оновлений «Звіт з оцінки відповідності (достатності) генеруючих потужностей». На його основі  НКРЕКП має визначити механізм фінансування  будівництва високоманеврових потужностей до повноцінного формування ринку допоміжних послуг, а  Міненерговугілля до кінця 2018 року має провести конкурс на їх будівництво.

Орієнтовна вартість будівництва таких високоманеврових потужностей — 55 млрд грн, термін окупності — близько шести років. «Це дозволить зекономити споживачам близько 65 млрд грн щороку за рахунок мінімізації зростання тарифу на електроенергію, який у тому числі залежить від складу генерації», – зазначив Всеволод Ковальчук.

Найоптимальнішим є  будівництво газопоршневих електростанцій з 10-хвилинним періодом виходу блоків на повну потужність, а також акумуляторів, що дозволяють швидко регулювати відхилення всередині однієї години.

Також першочерговим заходом реалізації плану «С» є впровадження системи точного прогнозування з відхиленням: на ринку на добу наперед – 5-10%, внутрішньодобове планування – 3-5%.

«Відсутність такої системи коштуватиме споживачеві не менше 400 млн грн щорічно за умови введення в експлуатацію 7,5 тис. МВт потужностей ВДЕ. Адже збільшиться потреба у маневрових потужностях для балансування системи. А в Україні для цього використовують вугільну генерацію ТЕС, яка є найдорожчою і найбільш екологічно брудною», –  зазначив керівник Укренерго. – «Необхідно терміново розробити і впровадити нову високоточну систему прогнозування. Її вартість (близько 800 млн грн.) окупиться менш ніж через рік», – сказав Всеволод Ковальчук.

Яким шляхом піде українська енергетика, залежить від уряду. А саме – від затвердження механізму конкурсу на будівництво та фінансування маневрових потужностей та власне їх будівництва, на основі розробленого Укренерго «Звіту з оцінки відповідності (достатності) генеруючих потужностей.

Джерело: УКРЕНЕРГО

Фото з сайту Укренерго

ТЕХНІЧНИЙ ПАРТНЕР ПРОЕКТУ

Skachgroup - розробка і супровід інтернет-проектів