Що варто знати про індивідуальний тепловий пункт

Поділитися з друзями -

Більшість багатоквартирних будинків в Україні має централізоване опалення. На відміну від автономного опалення приватного будинку, в багатоквартирні будинки теплова енергія подається по загальній мережі трубопроводів від загальної котельні. Така система має не тільки свої переваги, але і мінуси. Буває так, що мешканці будинків, які знаходяться поруч з котельнею отримують так званий «перетоп» та вимушені відкривати вікна. А у віддалених будинках радіатори ледь теплі – «недотоп». Така ж ситуація може бути і в розбалансованих системах всередині одного будинку в залежності від поверху та під’їзду.

Тож головний недолік централізованого теплопостачання – це громіздкість системи і відсутність можливості налаштувати сталі параметри її роботи для конкретного будинку.

До того ж, експлуатація масштабних інженерних систем залежить від багатьох факторів і не завжди дозволяє досягти заданих параметрів ефективності.

Подолати проблемні сторони централізованого опалення можна. Для цього використовуються теплові пункти.

Індивідуальний тепловий пункт – автоматизована модульна установка, що передає теплову енергію від зовнішніх теплових мереж (котельної) до системи опалення, гарячого водопостачання, та вентиляції житлової будівлі.

Індивідуальний тепловий пункт (ІТП) складається з комплексу пристроїв. Це вхідні і вихідні колектори, трубопроводи, насоси, теплообмінні апарати, контрольно-вимірювальні прилади (КВП), терморегулятори та інше. Система складна, тому вимагає ретельного обслуговування.

ІТП може бути розташованим в технічному приміщенні будинку або в спеціальній окремій будівлі.

Функції ІТП:

- Підтримка нормативних значень тиску теплоносія у всіх системах.

- Приготування гарячої води для гарячого водопостачання.

- Регулювання відпуску тепла в системи опалення, вентиляції.

ІТП допомагають не тільки розподіляти тепло в наші квартири, їх автоматика забезпечує постійні комфортні умови в приміщенні з урахуванням температури повітря зовні. При цьому контролери стежать за економним витрачання енергоресурсів на опалення та інші потреби.

Від технічного стану ІТП залежать витрати тепла, а відповідно, і рахунки співвласників будинку за спожиту теплоенергію.

Принцип роботи ІТП:

Пункт приймає холодну воду зі звичайної міської мережі водопостачання. Потім вода розподіляється на 2 або 3 потоки: перший одразу подається в крани холодної води, а другий – на підігрів.

Другий потік – це замкнений контур, який і є системою опалення. За допомогою насосів, теплоносій циркулює від ІТП до споживачів, і назад до теплообмінників. Під час циркуляції частина тепла втрачається, тому теплоносій постійно підігрівається в теплообмінниках. Можливе використання і центральні системи теплопостачання, але тільки для додаткового підживлення в періоди пікових навантажень, наприклад, сильних морозів.

Третій потік в ІТП забезпечує гаряче водопостачання, він переводиться в циркуляційний контур системи гарячого водопостачання для підігріву та подальшого розподілу гарячої води по квартирах. Крім того ІТП управляє системою вентиляції.

Таким чином, ІТП забезпечує якісну підготовку теплоносія і контроль його параметрів: температури, тиску і витрат. За допомогою ІТП раціоналізується розподіл теплоносія по споживачах і підвищується загальна ефективність системи теплозабезпечення.

ІТП дозволяє організувати облік споживання теплоносія «за фактом», а не за розрахунками постачаючих компаній.

 

Приклад схеми потоків теплового пункту

Що дають ІТП?

Фахівці виділяють основні переваги ІТП в порівнянні з централізованими системами:

  • Система опалення будинку не залежить від проблем центрального опалення.
  • Знижується аварійність за рахунок компактності системи і більш широких можливостей обслуговування.
  • Зменшуються витрати на теплоізоляцію та інші матеріали.
  • Знижуються витрати на будівництво та утримання трубопроводів.
  • Налаштування параметрів постачання тепла в залежності від побажань споживачів.

За оцінкою фахівців, при введенні ІТП, майже в 2 рази скорочуються втрати тепла при транспортуванні до споживача. При цьому, діє прозорий механізм оплати, без усереднених значень оплати за обслуговування кілометрів трубопроводів і застарілого обладнання.

Крім того, впровадження автоматичних засобів контролю теплоносія дозволяє знизити на 15-20% витрати енергії, при збереженні заданих параметрів системи.

В залежності від виконання та кількості підключених споживачів бувають таки види теплових пунктів:

  • Індивідуальний тепловий пункт – обслуговує одного споживача (будівлю або її частину).
  • Центральний тепловий пункт – обслуговує групу будівель, розташовується в окремій споруді чи у підвальному (технічному) приміщенні однієї з будівель.
  • Блочний тепловий пункт – виготовляється в заводських умовах та монтується у вигляді одного або кількох готових блоків, використовується при необхідності економії місця. Може відноситись як до ІТП, так и до ЦТП.

Щоб підвищити рівень комфорту в будинку, забезпечити ефективне споживання енергії та раціональне використання коштів на утримання будинку, важливо, щоб мешканці зверталися за порадами до професійних експертів.

Підготувала Лариса Білозерова для сайту energooberig

ТЕХНІЧНИЙ ПАРТНЕР ПРОЕКТУ

Skachgroup - розробка і супровід інтернет-проектів