Пирятин: напрям на енергоефективність

Поділитися з друзями -

  

Перша моя асоціація, пов'язана з містом – відома в Україні марка місцевих сирів. Друга – цікаве історичне минуле 16-тисячного Пирятина - у 1154 році перша письмова згадка про місто-фортецю. Але головна мета візиту інформаційного порталу GREENefficiency знайомство з Пирятином енергоефективним.

Дві години з Києва до Пирятинської ОТГ пройшли непомітно, у розмовах про українські інновації та власні запатентовані технічні винаходи. Дорогою спілкуємось з Костянтином Оліфіренком та Артемом Цигановим спеціалістами приватного підприємства «Київсоцсервіс», вони їдуть на Полтавщину до місцевих енергоменеджерів.

Головний спеціаліст відділу управління комунальною власністю Пирятинської міської ради Руслан Биков запросив представників Tukir: ЧП «Киевсоцсервис» презентувати власні технології. Місцевий енергоменеджмент активно вивчає пропозиції, які зможуть підвищити енергоефективность у бюджетних установах Пирятина.

 

Енергоменеджмент у Пирятині

У лютому 2017-го в Пирятинській міськраді з’явився новий підрозділ – відділ муніципальних ініціатив, інвестицій та енергоменеджменту. Тоді міський голова Олексій Рябоконь сформулював завдання для нового підрозділу: «Відділ повинен звернути значну увагу саме на енергоменеджмент, тобто впровадження енергоефективних заходів у закладах міської ради. А також пошук нових програм і грантів, в яких би взяла участь Пирятинська міська рада».

Пройшло два роки і вже є певні результати системної роботи відділу, що розробляє місцеву політику підвищення ефективності споживання енергоресурсів. У місті проходять засідання постійних комісій з питань енергоефективності та енергозбереження, де публічно обговорюють поточний стан справ та перспективні напрями роботи з підвищення енергоефективності. 

На засіданні однієї з таких комісій ми і перебуваємо вже у лютому 2019 року.


Постійна комісія в дії

Засідання комісії міськради проходить у приміщені Центру дитячої та юнацької творчості (ЦДЮТ). Це старовинна будівля, табличка на вході інформує, що національній класик Тарас Шевченко часто бував у Пирятині, а співробітниці Центру показали з вікна дуб, який малював поет. Сам будинок цегляний, товсті мури, нещодавно тут замінили вікна, влітку відремонтували покрівлю та утеплили частину горищного перекриття, тож всередині було тепло і комфортно.

У залі зібрались голови кількох постійних комісій міськради з питань ЖКГ, комунальної власності, транспорту, зв’язку і сфери послуг та з питань містобудування, будівництва, земельних відносин та охорони природи. Обговорювали питання енергоефективності та енергозбереження в міській об’єднаній територіальній громаді. Руслан Биков представив звіт про роботу свого підрозділу.

Йшлося  про те:

  • як у Пирятинській ОТГ бюджетні заклади використовують енергоресурси,
  • які саме заходи впроваджувались у 2017-2017 роках,
  • які гранти та технічну допомогу було залучено,
  • який економічний та соціальний ефект було отримано.

Члени комісії зауважили, що завдяки проведеному енергоаудиту було визначено об’єкти з найбільшим та найменшим питомим споживанням енергоресурсів. Аналіз використання енергетичних ресурсів об’єктами комунальної власності, які фінансуються з бюджету міської ОТГ, показав будівлі бюджетної сфери, які потребують основної уваги.

 

Проекти технічної допомоги, грантова підтримка 

У місцевій адміністрації до модернізації вирішили підійти комплексно: виділити кошти місцевої громади для проведення заходів з енергоефективності, а також задіяти міжнародну технічну допомогу та грантове фінансування.

Розпочати вирішили з енергоаудиту будівель бюджетної сфери та налагодження системи моніторингу енергоресурсів.

Енергоаудит

В межах проекту «Реформа в сфері енергоефективності України», що підтримується Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH від Програми «U-LEAD з Європою», громада отримала 110 тис. гривень. На ці гроші у Пирятині було проведено енергетичний аудит шести комунальних закладів.

Термографічне обстеження кількох ДНЗ показало, що будівлі мають значні втрати теплової енергії через зовнішні огороджувальні конструкції.

Виявилось, що набільш неефективні споживачі енергоресурсів Пирятинської міської ОТГ – дитсадок «Червона шапочка» та «Берізка». Згідно підрахунку за попередній опалюваний сезон ці навчально-виховні заклади мають питоме споживання енергії відповідно 603 кВт·год/м2 та 508,4 кВт·год/м2. Потім за показниками розташувався заклад ЦДЮТ – 485 кВт·год/м2.

Ці невтішні цифри пирятинських «рекордсменів» вдвічі перевищують середні по Україні. А якщо порівнювати з показниками енергоефективних світових лідерів, то це, наприклад, всемеро більше середніх показників у Швеції. Тому у міськраді вирішили спрямувати кошти на термінове виправлення ситуації. Роботи почали влітку 2018 року.

Залучили чималі кошти. Наприклад, на капітальний ремонт покрівлі з утепленням  Центру дитячої та юнацької творчості було виділено 1,025 млн. грн., а заміна вікон та дверей будівлі на енергозберігаючі обішлись у 138,2 тис. грн. Ремонт системи опалення та придбання котла «Ретра-3М» обійшовся у 59,8 тис. грн.

 

 

Були проведені роботи і по іншим бюджетним об'єктам, зокрема, у навчально-виховних закладах міняли вікна та двері, освітлення, модернізували коммунікації. Наступний звітний період покаже, на скільки вдалось покращити показники питомого споживання енергії.

Встановлення АІС «Енергосервіс: контроль, облік, економія»

За підтримки проекту Німецького товариства міжнародного співробітництва (GIZ) «Реформа управління на Сході України II» та проекту «SMART громада» було встановлено автоматизовану інформаційну систему «Енергосервіс: облік, контроль, економія».

Перший семінар-навчання щодо впровадження системи енергетичного моніторингу на об’єктах комунальної власності відбувся ще взимку 2017 року. Керівники та завгоспи бюджетних установ вчились працювати з інформаційною системою. Тепер у Пирятині на власному досвіді контроль та облік допомагають раціонально використовувати енергоресурси та заощаджувати кошти бюджету громади.

 

Плани на майбутнє

 Угода мерів

У Пирятині зробили відповідальний крок місто доєдналося до Угоди мерів. Тут взяли зобов’язання скоротити викиди СО2 шляхом проведення заходів з енергоефективності. Полтавщина одна з перших областей Україні, яка долучилась до міжнародної ініціативи «Угода мерів», в області Угоду вже підписали 7 міст та 4 сільські громади. Угода дає змогу брати участь у різноманітних грантових проектах міжнародної технічної допомоги. Ці кошти, в свою чергу, допомагають проводити енергоефективні та енергозберігаючі заходи.

За словами Руслана Бикова, енергоменеджери розробляють для Пирятина План дій сталого енергетичного розвитку (ПДСЕР). Шаблон плану стандартизований, був розроблений Офісом Угоди Мерів у співпраці з спеціалістами Єврокомісії . Він допомагає підписантам-новачкам структурувати свої коротко- та довгострокові плани та у подальшій реалізації конкретних заходів з енергоефективності.

Довідково: Угода мерів щодо клімату та енергії загальноєвропейська ініціатива, що об’єднує місцеві та національні органи влади, які працюють в сфері збереження клімату та модернізації енергетичної галузі. Проект діє з 2008-го року та фінансується Європейським Союзом. Угода об’єднує понад 7 тисяч міст із населенням понад 200 мільйонів осіб, в Україні долучились 142 міста.

Основна ціль Угоди мерів до 2030-го року скоротити викиди вуглекислого газу щонайменше на 40% шляхом проведення заходів енергоефективності. У Полтавській області координатором проекту є обласна державна адміністрація.

Відновлювана енергія

Місто приймає участь у конкурсі «Виклик глобальної зміни клімату», ініційованому Європейським інвестиційним банком та проектом «Угода мерів щодо клімату та енергії». Надіслано заявку на будівництво комунальної сонячної електростанції потужністю 4 МВт.

Що демонстрували у Пирятині фахівці з Tukir. Інноваційні продукти та потенціал енергоощадності

Запрошені на засідання представники ПП «Київсоцсервіс» (м. Київ) представили новітні розробки в сфері енергоефективності, зокрема, інноваційні конфорки для електричних плит, керамічні плити для обігріву приміщень та економні розпилювачі води для змішувачів.

 

Генеральний директор ПП «Київсоцсервіс» Костянтин Оліфіренко: «Досвід роботи нашого підприємства свідчить: приблизно 70% всього обсягу електричної енергії, яку споживають дитячі навчальні заклади садки та школи припадає на харчоблоки. Інколи цей показник доходить навіть до 80%. Як бути з таким марнотратним устаткуванням  майже ніхто не замислюється. Візьміть звіти українських енергоаудиторів та іх пропозиції з підвищення енергоефективності. Навіть від авторитетних організацій ви не побачите те, що пропонуємо ми». 

Винахідник інформує, що в основі запатентованої інновації більш екологічний, безпечний та економний спосіб нагріву, бо замість ніхромової спіралі, вони обрали вуглецеву нитку. Дослідження показали, що технологія «Тукір» вирішує задачу енергоощадного споживання енергії у сфері громадського харчування: після модернізацію харчоблоку економія електроенергії  становить  від 30% і більше. 

«Ще одна з проблем у  навчальних закладах значні кількісні показники  споживання води. Вартість послуги з водопостачання та водовідведення зростає  разом з підвищенням тарифів за нагрів, перекачку та очищення. Тому наше підприємство розробило та запатентовало власний продукт «Водоратор». Технічні характеристики пристрою кращі за європейські аналоги «Аератора», а коштує він вдвічі дешевше. Пристрій дозволяє економити воду (гарячу та холодну), стоки, а також витрати електроенергії при використанні водонагрівачів для нагріву води. Витрати скорочуються мінімум на 50% на кожній точці водорозбору (в залежності від обладнання). При цьому  зберігаєтся якість та комфорт у користуванні водою, а викиди вуглекисню зменьшуються вдвічі. Окупність «Водоратору» біля 1 місяця. Вважаю, що розумними насадками для економого використання води має бути обладнаний кожен навчальний заклад України», коментує Костянтин Оліфіренко.

Артем Циганов, заступник директора ПП «Київсоцсервіс» звертає увагу на питання безпеки: «Кожного разу, коли ми модернізуємо харчоблок дитячого садка чи школи, то наголошуємо, що в першу чергу підвищуємо безпеку, покращуємо комфорт та екологію, а вже до цього додається питання економії електроенергії».

Щодо переваг інноваційного обладнання, експерт наголосив, що заміна однієї промислової спіральної конфорки на енергоефективну «тукірну» у закладі харчування дає значний синергетичний ефект:

  1. Технологія без використання шкідливого для здоров’я працівників кухні азбесту. В деяких країнах азбест заборонений для використання.
  2. Економія електроенергії мінімум на 1,1 кВт·год (при мінімальній потужності старих спіральних конфорок 3 кВт в годину, конфорки TUKIR мають потужність 1,9 кВт).
  3. Зменшення шкідливих викидів мінімум на 1,238 кг CO2 (згідно даних ЄБРР, коефіцієнт для споживачів України у 2019 році дорівнює 1,126)
  4. Безпечні та комфортні умови праці для працівників харчоблоку. Старі промислові спіральні конфорки часто лопаються, температура нижньої кришки перевищує 200оС, що призводить до обривів проводів заземлення та подачі напруги. Поверхня конфорок TUKIR не лопається, а температура нижньої кришки не перевищує 120оС.

    Пирятинські депутати зацікавились досвідом колег з м.Тростянець, де таке обладнання вже використовується у шкільних їдальнях. Очільники профільних комісій вирішили організувати поїздку фахівців виконавчого комітету та депутатів Пирятинської міської ради в м.Тростянець для вивчення можливості запровадження інноваційних розробок у бюджетних закладах.

    Підготувала Лариса Білозерова

ТЕХНІЧНИЙ ПАРТНЕР ПРОЕКТУ

Skachgroup - розробка і супровід інтернет-проектів