VTT додає нові методи в ланцюжок переробки пластмас

Повернутися в розділ Нові технології
Поділитися з друзями -

Фінські дослідники впроваджують нову технологію для переробки пластмасс. Частина зібраних пластикових відходів не підлягає механічній переробці і замість цього спалюється. Центр технічних досліджень VTT працює над інноваційним методом хімічної переробки. Він заснований на піролізі, який перетворить майже всі пластмаси та їх суміші в масло - сировину для палива, пластмас та інших хімікатів.

 В Фінлянді існує VTT Центр технічних досліджень Фінляндії Ltd. VTT позіціонує свою організацію для замовників як партнера по росту, який розробляє інноваційні технології для розвитку бізнесів клієнтів та сталого розвитку суспільства. Бо разом з клієнтами та партнерами команда центру вирішує складні завдання, за допомогою досліджень прикладних технологій розробляють інновації. Вимагає від всіх зацікавлених сторін дотримуватись етичних норм.

Існує кодекс поведінки VТТ, де культура будується на індивідуальних щоденних діях і рішеннях. Це якість і надійність досліджень, особлива увага - безпеці праці та екологічні питанням. 

Як відбувається підготовка

Механічна переробка підходить для найбільш поширених пластикових пляшок, пакетів та упаковок. Їх сортують, миють, розплавляють і формують в нові продукти. Однак від 40 до 60 відсотків окремо зібраних пластикових відходів в Фінляндії спалюються. Крім економічних причин, існують технічні причини, за якими механічна переробка може потерпіти невдачу. Важко, а іноді неможливо відокремити різні типи пластмас, наприклад, у багатошарових пластикових плівках. Якість пластика також погіршується з використанням і кількістю циклів рециркуляції, і в кінцевому підсумку він стає непридатним для використання.
 
Але вихід знайдено. «Шляхом хімічної переробки пластмаси та їх суміші можна розбити на окремі види сировини, якість яких відповідає якості відповідних первинних матеріалів», - пояснює Анна Оасмаа, старшій науковий співробітник центру.

У своєму дворічному проекті Business Finland WasteBusters VTT демонструє, що хімічна переробка пропонує екологічно безпечну альтернативу спалюванню і, можливо, механічній переробці. Дослідники зазначають, що наразі законодавство Фінляндії та ЄС не визнають хімічну переробку пластмас, як рівну механічній переробці. Зараз VTT складає звіт про хімічну переробку пластмас для Міністерства навколишнього середовища.

 
Удосконалена попередня обробка як основа для економічної переробки

У проекті WasteBusters довгі полімерні ланцюжки пластмас і їх суміші піддавалися піролізу, тобто нагрівалися за відсутності кисню, і таким чином подрібнювалися в більш короткі ланцюжки і частково навіть в мономери.

Добутий в результаті піролізний віск або масло, ймовірно, можна обробляти традиційними методами на нафтопереробних заводах. «Піролізне масло можна переганяти на окремі мономери, дизельне паливо та інші фракції, деякі з яких можна використовувати безпосередньо як паливо, а деякі - в якості сировини для пластмас і інших хімікатів», - ділиться Oasmaa. Проект сфокусований на попередній обробці і піролізі пластикових відходів, а також на подальшій обробці продукту. За словами Аньйа Oasmaa, удосконалення попередньої обробки, зокрема, мають вирішальне значення для економічного ефекту концепції.
  
«У пластикових відходах присутні всі види плівок, а також щільні і пористі шматочки, що ускладнює поводження з ним. Однак нам вдалося зробити його однорідним за допомогою екструдера Modix, розробленого VTT».

Стала сировина для заміни викопних копалин

Поставка пластикових відходів в Фінляндії вважається занадто малою для піролізу. Проте, вчені розрахували в проекті, що мережа з приблизно десяти піролізних установок може виявитися вигідною, якщо піроліз пластикових відходів і деревних відходів будуть об'єднані. Вони запропонували підключити установки піролізу до установок з переробки відходів. Ця тема фактично викликала інтерес до ринку. «Наприклад, вторинна переробка полістиролу викликала великий інтерес бізнесу, бо не всі відходи полістиролу можуть бути піддані механічній переробці. Крім того, хімічна переробка дає сировину для виробництва інших матеріалів, крім полістиролу, наприклад, латекс», - пояснює Oasmaa.
  
VTT вже готує подальші дослідження по суміжним темам, таким як утилізація полістиролу; видалення небезпечних сполук з пластикових відходів; і виробництво дизельного палива з пластикових відходів для використання в гнучкої енергетиці (при гнучкому енерговиробництві використовують багаторазові установки, що дозволяють здійснювати постійний вибір найбільш підходящого палива, включаючи жидкое, газоподібне або зволожуюче паливо), а також для морського транспорту.
 
«Компанії зацікавлені в тому, щоб пластмасові відходи могли перетворюватися в інші хімічні речовини, крім пластмас, які потім будуть стійко замінювати первинне викопне сировина. Ми хочемо розвивати цей напрямок бізнесу за допомогою стійких рішень в тісній співпраці з компаніями», - впевнена Аньйа Оасмаа.

Джерело: текст та фото з сайту VTT

ТЕХНІЧНИЙ ПАРТНЕР ПРОЕКТУ

Skachgroup - розробка і супровід інтернет-проектів