Мариуполь: повітря, яке ми бачимо

Повернутися в розділ Зелена свідомість
Поділитися з друзями -

Що зауважує мандрівник, який в'їжджає в місто? І автострадою і вздовж залізниці в передмісті Маріуполя нас зустрічають силуети промислових підприємств: корпуси заводів, хімічних установок, паруючі градирні, палаючі газові факели, заводськи труби.

 

 Панорама промислової зони Маріуполя. Азовсталь

 

Останнім часом міська адміністрація активно займається пошуком нового іміджу Міста Марії. Так назвали його кримські греки, переселені на береги Азова Катериною II більше 250 років тому. До тут 

Трохи новітньої історії. Промислове обличчя Маріуполя почало формуватись з побудови.  Радянська індустріалізація у 1936 році принесла у місто металургію світового масштабу та повне ігнорування екологічної безпеки території. Комбінат, який заради скорішого введення в експлуатацію, економії фінансових ресурсів та зручної логістики побудували прямо на узбережжі закресли перспективу Маріуполя, як міста-курорту.   

Наразі у промислового центра нова комбінована роль у житті країни.  

Основні тези міської адміністрації:

Маріуполь - приазовский військовий форпост, самий патріотичний місто Донецької області, нова футбольна столиця Донбасу, майбутня туристична перлина України.

І дуже обнадійливо для жителів промислового центру звучить: «Маріуполь - місто, який змінюється на краще в екологічному плані».

До речі, останню тезу зараз активно просуває корпоративна преса Метінвесту. Так в розділі корпорації «Цінності, які бережуть компанія Метінвест» записано:

  

Довідково:
«
Сьогодні на території Донецької області, яка становить 4,4% від загальної площі України, зосереджена п’ята частина промислового потенціалу держави. До 80% промисловості припадає на екологічно небезпечні виробництва металургійної та видобувної галузей, виробництво електроенергії й виробництво коксу. Підприємства цих галузей негативно впливають на довкілля. Найгострішою екологічною проблемою Донецького регіону, яка вимагає якнайшвидшого вирішення, є забруднення повітряного басейну».

Міф 1. Стало легше дихати маріупольцям

Систематичні забруднення, викиди від промислових підприємств десятиліттями в прямому сенсі слова отруюють життя маріупольцям. У 2012 році це призвело до численних стихійним мітингів-протестів жителів міста.

 
На фото (профіль ФБ М. Бородін): коксові батареї і доменні печі ММК ім. Ілліча (Маріуполь).
Так вони працювали до мітингу 2012 року.

Масові протести прискорили темпи виводу з роботи старого, найбільш «брудного» обладнання на «Азовсталі».

На сайті холдингу Метінвест відзвітували про роботу:
«Головними подіямі 2012-2013 року стали:
- виведення з експлуатації и демонтаж застаріліх коксових батарей № 5, 6, 7, в результате зниженя викідів складає 6,2 тис тонн на рік;
- виведення з експлуатації аглофабрики, в результате зниженя викідів складає 32,878 тис тонн на рік, зниженя скидів стічних вод в Азовське море на 4 млн м3 на рік».

При цьому Маріупольський еко-активіст Максим Бородін, зараз депутат Маріупольської міської ради, коментує через п'ять років після закриття аглофабрики, що ситуація з того часу не дуже змінилася і по викидах далека від норми.«На жаль, не стало легше дихати маріупольцям».
На фото - скріншот з особистого профілю активіста і депутата - це великі частки промислового пилу, що осіли на підвіконні за кілька діб.

 

Міф 2. Є моніторинг забруднення атмосфери по області

У 2016 році департамент екології Донецької обладміністрації оголосив тендер на закупівлю шести стаціонарних пунктів контролю якості атмосферного повітря. Пересувні лабораторії закупили за гроші екологічного фонду на початку 2017 роки за 18 млн. гривень. Вони отримали гучну назву «Автоматизована система моніторингу навколишнього середовища».


Дві лабораторії відправили  в Маріуполь - ОАПС-02 на пр. Металургiв, 112 і ОАПС-03 на пр. Перемоги, 16.
Однак представники екогромади стверджують, що пункти контролю якості вартістю по 3 млн. гривень кожен не забезпечують повний моніторинг стану атмосферного повітря в заданих точках, а з ним і повноцінний громадський контроль. 

За даними, які виводяться на  http://193.110.113.83:8091/asemDR/  у вигляді середньодобових показників, можна зрозуміти, що на сайті відсутні дані по багатьох позиціях. В їх осередках стоїть позначка «технічне обслуговування» або «параметр не вимірюється».Варто нагадати, що в 2012 році активіст Максим Бородін встановив IP камеру за особисті кошти, встановив вид на металургійний комбінат «Азовсталь». За словами активіста, саме таймлепси і фото з цієї камери, показали людям, що відбувається тоді з аглофабрики "Азовсталі" і допомогли візуально засвідчити викиди. І звернути увагу місцевої влади та профільних міністерств на проблему. Жителі міста в 2012 році масово виходили на мітинги, протестуючи проти забруднень.

https://www.youtube.com/watch?v=z9ycDl0LUDQ&feature=youtu.be


Щоб вплинути на ситуацію з постійним моніторингом, ініціативна група восени 2017 року почала збір коштів від громади на покупку газоаналізаторів. Максим Бородін, голова постійної депутатської КОМІСІЇ з екології Мариупольсько' миськраді вважає: «Для організації дієвої системи контролю потрібна не інспекція, а газоаналізатори на кожному джерелі викидів з видачею інформації он-лайн. В угоді про асоціацію з ЄС це прописано, але є часовий проміжок ».Міф 3. Екоподаток і цільове фінансування допомагає вирішувати проблему

Наприклад, міністр Остап Семерак інформує, що в Донецькій області не змогли освоїти виділені в 2016 році кошти на поліпшення екологічної обстановки.Основні забруднювачі повітря в Донецькій області


Департамент екології та природних ресурсів Донецької ОДА розмістив на сайті адміністрації регіональний Доповідь про стан навколишнього середовища в Донецькій області в 2017 р

Щільність викидів шкідливих речовин від стаціонарних джерел у розрахунку на квадратний кілометр в Донецькій області в 2016 склала 37,0 т проти 34,6 т в 2014 рік, а на одну людину - 230,7 кг проти 214,3 кг .


У звіті зазначилися, что основними забруднювачамі атмосферного Повітря в області залішаються підприємства вугільної промісловості, металургії та підприємства - Виробники електроенергії. Отже найбільше забруднення атмосферного Повітря спостерігається самє в тих містах та районах, де розташовані підприємства ціх відів ДІЯЛЬНОСТІ. Зокрема, у м. Маріуполь Всього вікінуто 288,2 тис. т; м. Курахове - 154,7 тис.т; м. Покровське - 90,8 тис. т; м. Добропілля - 31 тис. тонн.

ТЕХНІЧНИЙ ПАРТНЕР ПРОЕКТУ

Skachgroup - розробка і супровід інтернет-проектів