Комунальний сервіс по-чеськи – очима мешканки багатоквартирного будинку

Поділитися з друзями -

Про те, як організовано житлово-комунальний сервіс у Чехії розказала читачам порталу  Катерина Душек.  Українка вже три роки мешкає у місті Йилове, що знаходиться за 100 кілометрів на північ від Праги. 

 

З власного досвіду хочу розповісти, як в Чехії побудована сфера ЖКГ у порівнянні з українською. Чехи, звичайно ж, віддають перевагу власному будинку з пристойним садком, басейном і місцем, де можна посидіти з грилем з друзями.

Якщо ж так склалося, що ви живете в багатоквартирному будинку, є кілька відмінностей.

Є будинки кам'яні (в основному, старий фонд), є панельні, є новобудови, для яких характерно велике розмаїття проєктів і архітектурних рішень. Панельні будинки, зазвичай споруджені в 70-80-х роках ХХ сторіччя, раніше були такі ж сірі і непривабливі, як і в Україні. Але з часом, завдяки вигідним кредитам, більшість будинків відремонтували, утеплили і тепер вони грають різними барвами.

Оплата за послуги ЖКГ залежить від того, якого типу ваша квартира. Існують квартири державні, кооперативні та приватні. У нашому містечку є один будинок з державними квартирами, виглядає він, прямо скажемо, приблизно як українські панельки – сіренький і страшненький. Відповідно, ціна квартир в такому будинку найнижча. Але в таких будинках є і соціальне житло. Тобто, квартира належить місту і місто може її надати нужденним. Є соціальне житло і для одиноких людей похилого віку, які потребують допомоги, до нього додається ще житло від опіки патронажної служби (дві таких квартири пропонували до заселення в останньому випуску місцевої газети, зазвичай вони на нижніх поверхах).

Другий тип квартир – кооперативні. Тобто ви купуєте членство в кооперативі, в чиїй власності знаходиться квартира, йому ж платите за всі ремонти в будинку. Такі квартири дорожчі, ніж державне житло. Кооператив має можливість отримати пільгові кредити від держави на утеплення і ремонт під’їзду, при цьому частина коштів компенсується державою. Всі рішення про витрату коштів приймаються на спільному зібранні всіх жильців будинку, які є членами кооперативу. В такому будинку можуть бути і квартири в приватній власності, про які розповім окремо.

Сплата за послуги відбувається наступним чином: кооператив визначає список послуг і ви платите фіксовану суму щомісяця. Приміром, в наші виплати входить повернення грошей за кредитом на утеплення будинку, на заміну вікон. Вікна міняють в усьому будинку централізовано, балкони так само. Неможливо собі уявити, щоб хтось собі добудовував гігантський балкон або цілу кімнату. Це заборонено. І ще мешканці не утеплюються поквартирно, тому клапті стіни іншого кольору не б'ють в очі на тлі решти старих фасадів, що повсюдно зустрічається в Україні. 

Крім того, на фасаді будинку заборонено встановлювати кондиціонери. Можу сказати, що влітку нам вистачає і звичайного вентилятора.

З минулого року нам до місячної виплату додали ще повернення грошей за установлений на будинок автономний опалювальний котел. Плюс до цього – утримання прибудинкових територій, вивезення сміття, ремонт під'їзду, заміна лампочок, гаряча і холодна вода – все входить у загальну вартість. Лічильники на холодну та гарячу воду знаходяться в квартирі, але до нас жодного року ще не приходили їх звіряти.

За електрику ми платимо окремо, окремо ж заключаємо договір і з компанією-постачальником електроенергії. У Чехії прийнята система застав, як і в Німеччині. Ми платимо щомісяця фіксовану суму, незалежно від споживання, а перерахунок відбувається раз на рік. У нашому випадку щомісячний авансовий платіж за електрику у 2018 році був 1000 крон. Курс крони до гривні приблизно 1:1. Тож з квітня 2018 р. по квітень 2019 р. ми заплатили 12000 крон, а після перерухунку за фактично спожиту за рік енергію нам повернули 4013 крон. 

Лічильники електоенергії винесено в під'їзд, вони знаходяться біля кожної квартири і закриті на замок (але показники видно через віконце). В обов'язки мешканців не входить знімати показники лічильників, їх заміна та профілактика. Цим займається компанія-постачальник. Раз на рік приходить квитанція з сумою перерахунку і гроші повертають на рахунок в банку. Все, що ви повинні зробити – це при заселенні в квартиру переоформити на себе всі виплати і підписати договір з компанією-постачальником. Такі ж правила діють, якщо ви орендуєте квартиру на тривалий термін.

Ніхто не приходить до вас в квартиру знімати будь-які показники, очевидно, в підвалі будинку знаходяться дублюючі лічильники. Особисто я, наприклад, взагалі не відстежую, скільки ми витрачаємо води і електрики. Так само немає зобов'язань знімати лічильник і носити його на перевірку. Якщо є якісь неполадки, або вам здається, що він дає невірні показання, заміною та ремонтом займається компанія-постачальник. Для цього викликають ревізора і він перевіряє роботу механізмів. Якщо ревізор від компанії, за це сплачує вона, якщо ви хочете незалежний аудит – платите за це власні кошти. 

Крім цих виплат існує ще обов'язкова щомісячна плата за телебачення та радіо. Не залежить від того, користуєтесь ви їм чи ні. Знаю випадки, коли немісцеві, купивши квартиру, відрізали телевізійний кабель, а потім їм довелось виплачувати великий штраф і повертати кабель за свої гроші, тому що він також є власністю компанії.

Наприклад, ми користуємося інтернет-TV, але все одно платимо за телебачення та радіо. 

Дуже зручним моментом є можливість регулювати рівень опалення на кожній батареї. Після того, як будинок утеплили, у нас в кімнатах досить тепло і майже всю зиму ми вмикаємо опалення лише в одній кімнаті. Самостійно замінювати радіатори опалення заборонено, це може зробити тільки кооператив. Такого явища, як автономне опалення в квартирі, я в нашому місті не зустрічала. Принаймні, в панельних будинках. На кожному радіаторі прикріплено спеціальний датчик, який вимірює кількість спожитого тепла і передає ці дані постачальнику. За ними вам потім перераховують суму витраченого тепла. Площа квартири немає до цього відношення.

А в будинках старої забудови, наприклад, до Другої світової, яких в Чехії теж залишилося досить багато, часто стоять автономні котли, бойлери та каміни.

Найбільш дорогі квартири – ті, що знаходяться в приватній власності. Існує можливість переведення кооперативної квартири в приватну, але для цього необхідно однією сумою виплатити кооперативу всі борги за всі проведені в будинку ремонти.

Газових плит у нас немає, але якщо в будинку проведено газ, всі труби сховано під землю або в стіни. Не буває такого, щоб газова труба була проведена зовні, це заборонено.

Дощові стоки з дощових труб теж йдуть під землю у ливневу каналізацію, а не течуть по стінах, як нерідко буває в Україні, тому тут практично не буває калюж і бруду на вулицях.

У разі ремонту в квартирі, необхідно сповістити всіх мешканців і вибачитися за незручності (для цього існує дошка оголошень на першому поверсі). Бажано вказати і термін закінчення реконструкції.

Всі ремонти в квартирі робляться тільки з дозволу кооперативу. Крім цього, заміну електрики виконує сертифікований електрик. Потім вам мають провести ревізію і дати висновок, що все підключено правильно. У разі негараздів, за це несе відповідальність ревізор.

Чехи ніколи не вказують в адресі номер квартири, тільки вулицю і номер будинку. Всі під'їзди закриваються на замок, поруч дзвінки з прізвищами всіх мешканців, які ведуть прямо в квартири. Так прийнято і в інших європейських країнах.

Під'їзди охайні, відремонтовані, новий ліфт. Освітлення в під’їзді з датчиками руху і вмикається лише тоді, коли ви заходите до приміщення.

Ще в кожному чеському панельному будинку є підвал. Туди теж ходить ліфт, це мінус перший поверх. Кожній з квартир в підвалі належить окрема комора. Там зазвичай зберігають непотрібні або сезонні речі – велосипеди, залишки будматеріалів від ремонту, ялинку, хтось зберігає і консервацію. Ще в підвалі знаходиться котел та основна розводка труб. Обов'язково у кожному під'їзді наявний пожежний шланг і вогнегасник.

Отже, це основні спостереження, як влаштована система ЖКХ в Чехії.

Катерина Душек
Фото авторки та зі сторінки Město Jílovéу ФБ

ТЕХНІЧНИЙ ПАРТНЕР ПРОЕКТУ

Skachgroup - розробка і супровід інтернет-проектів