Патентний тролінг в Україні - кумедні створіння чи злісні правопорушники?

Повернутися в розділ Нові технології
Поділитися з друзями -

Про суть патентного тролінгу, як можна цьому запобігти і чи достатньо елементарного захисту вашої інтелектуальноі власності.

Патентний тролінг — словосполучення, яке, з одного боку, звучить незвично та містить потаємний сенс. Насправді це про злісних правопорушників, які нехтують доброчесними ринковими правилами та вирішили «поживитись» вашими інтелектуальними наробками, інколи просто намагаючись зруйнувати бізнес.

 

Що треба робити

Захист інтелектуальноі власності — об'ємне питання, про яке моожна говорити багато, починаючи від необхідності подання заявки та подальшої реєстрації різних об’єктів інтелектуальноі власності в усіх державних структурах, декларуючи своє авторство та винахідництво, та, закінчуючи, звичайно, захистом вже порушених прав в судах, на митниці, в Антимонопольному комітеті та інше.

Тролінг (від англ. trolling) в інтернет-слензі — вид взаємодії в онлайн-дискусіях на віртуальних комунікативних ресурсах (на форумах, у групах новин, у вікі-проектах, блогах та ін.). При цьому взаємодія націлена на провокацію у читачів емоційної відповіді, реакції, аргументів, образ і тривалих марних дискусій, флейму, нагнітання конфліктів для реалізації цілей інтернет-троля. Тролінг є грубим порушенням мережевого етикету.

Інтернет-мем у вигляді нерухомого зображення з лицем троля (англ. Trollface).

Малюнок був створений в коміксі художником Whynne з сайту DeviantArt (C).

 

Патентний тролінг по-українські

Тут справи заходять глибше, ніж просто виклик негативних емоцій. Мова йде про гроші і недобросовісну конкуренцію. Тролінг по-українськи полягає у тому, що недобросовісна особа — умовний Троль за допомогою недобросовісного патентного повіреного отримує патент на промисловий зразок чи на корисну модель продукту чи пристрою, які тривалий час знаходяться у загальному вжитку. Після отримання охоронного документу він реєструється на митниці, що стає перешкодою для перетину зазначеною продукцією кордону України.

Безперечно не все так погано, ці перешкоди можуть бути поборені у судовому і приватному порядку, однак на це може піти багато часу і грошей підприємця, якому не дали реалізувати своє законне право. 

 

Патент як охоронний документ

Патентом надається монопольне право на певну нову технологію, предмет чи спосіб (винахід, корисна модель) чи промисловий зразок, яке автор одержує в обмін на розкриття своіх нових продуктів світові.

В результаті власник патенту має змогу певний час на території дії патенту одноосібно користуватись результатом своєї інтелектуальної праці та дозволяти чи забороняти таке використання іншим, після закінчення дії патенту нова технологія, предмет чи дизайн стають суспільним надбанням.

Одна з умов одержання патенту в Україні, як і в більшості країн, — світова новизна об’єкту патенту. Експерти мають перевірити усі основні патентні бази щодо аналогічного продукту чи технології. Однак, така експертиза в нас проходить тільки при видачі патенту на такий об’єкт як винахід. А інші патенти, на жаль, видаються на розсуд заявника і автора. І тут на ринку з’являються «патентні тролі».

Патентний троль часто не є автором чи винахідником, чи навіть дизайнером, він є «винахідливим» правопорушником, який швиденько отримує патент на те, що йому не належить, але має попит на певному ринку, маючи на меті одне- витребувати від бізнесу компенсації за використання його патенту.

 

Як «працює» тролінг

Уявіть ситуацію, ви плануєте імпортувати сірники або лампочки, або тремпеля. Здається, наче все елементарно просто! Домовились із партнерами, закупили велику партію, проплатили, очікуєте вже через тиждень на митниці. А вам телефонують і кажуть, що партію товару призупинено, оскільки Ви порушуєте права інтетелектуальноі власності, а саме патент на... сірники чи вішаки.

Вигадана історія? А от і ні! Насправді такі патенти існували в нашому патентному реєстрі промислових зразків, наразі анульовані. Отримання таких патентів і є патентний тролінг. А ви ймовірно «попадете» на великі гроші, що знадобляться вам для утримання товару на митниці, оплати штрафу партнерам, для проведення судів, щоб довести своє законне право й анулювати такі патенти.

А чи може отримати монопольне право одна особа на такі предмети як наприклад, планшетні комп’ютери, колби та пробки для фармацевтичної продукції, нанесення на товар QR-коду та зчитування з нього інформації за допомогою пристрою з камерою? Звичайно, ні, але вони існують.

 

Алгоритми запобігання

Що ж робити в такому випадку, бо «патентні тролі» можуть перестріти і при реалізації товару в межах місцевого ринку?

  • Перш за все: не панікуйте. Якщо ви твердо впевнені, що правда за вами, звертайтесь до спеціалістів (патентних повірених), за виборюванням своїх прав.
  • По-друге, не поспішайте платити суму роялті за використання начебто «законного» патенту. Обов’язково треба перевірити, чи дійсно цей патент виданий правомірно.
  • По- третє, намагайтесь подумати про захист своїх власних товарів або продукції партнерів заздалегідь, а не після того як «півень клюне». Бажано звертатись до надійних спеціалістів - патентних повірених- за рекомендацією колег, друзів, партнерів або після перевірки зареєстрованих ним патентів чи свідоцтв.
  • І четверте, коли плануєте бізнес чи партнерство щодо реалізації певної категорії товарів, продуктів чи інше на території України будьте певними в унікальності таких продуктів чи технологій, а також законності придбаних чи отриманих на них прав.

 Втім, спеціалісти з патентного права зауважують, що ситуація в Україні змінюється на краще. Патентний тролінг як феномен і як наслідок недосконалого патентного законодавства дуже активно обговорюється в правових колах спеціалістів.

 Наразі існує ряд законопроектів, в том числі планується змінити умови для реєстрації промислових зразків в Україні згідно із практикою країн ЄС, підстави для звернення з такими патентами до суду і для реєстрації їх на митниці.

Отже, варто бути пильними, щоб не стати жертвою патентних тролей, які можуть пререшкоджати винахідникам та бізнесу, що інвестує в інновіції, рости і розвиватися.

Наталія Павлович, патентна повірена

Публікація була підготовлена в рамках проекту «Навчання з питань Асоціації з ЄС (CiSEP)» за сприяння Федерального міністерства закордонних справ Німеччини (https://www.auswaertiges-amt.de/en). Зміст цієї публікації є виключною відповідальністю  автора і жодним чином не відображає точку зору Федерального міністерства закордонних справ Німеччини.

ТЕХНІЧНИЙ ПАРТНЕР ПРОЕКТУ

Skachgroup - розробка і супровід інтернет-проектів