В Україні відпрацьовують варіанти щодо вкладу в Паризьку угоду

Повернутися в розділ Зелена свідомість
Поділитися з друзями -За сценарієм моделювання, який представили в Міністерстві захисту довкілля та природних ресурсів, частка ВДЕ в секторі електроенергетики в 2050 році передбачається на рівні 86%


Ірина Ставчук з Міндовкілля поділилась результатами дослідження, яке проводила експертна команда для визначення НВВ в Паризьку Угоду.

В Україні триває процес підготовки другого національно-визначеного внеску (НВВ) в Паризьку Угоду. Вирішення проблеми зміни клімату охоплює низку реформ і заходів в різних секторах економіки - енергетика, транспорт, промисловість, будівлі, сільське і лісове господарство, управління відходами. Для прийняття виважених управлінських рішень важливо мати ґрунтовну аналітичну базу, пояснили в Міндовкілля.

"Завдяки фінансовій підтримці Уряду Швеції команда Проєкту ЄБРР та Інститут Економіки та прогнозування НАН України півтора роки працювала над моделюванням динаміки викидів парникових газів за різних сценаріїв розвитку економіки. Моделювання і його результати не є автоматично  ціллю в Паризьку Угоду це лише оцінка можливого потенціалу і економічні аспекти його реалізації", - коментує Ірина Савчук.

Якісне моделювання дає відповіді на низку питань:

  • які джерела генерації енергії є найбільш економічно доцільними для розвитку в певний період часу,
  • в яких секторах найбільший потенціал скорочення викидів,
  • як інструменти державної політики можуть вплинути на економіку та  окремі галузі, а саме на обсяг викидів.

Такі роботи потрібно проводити незалежно від процесів міжнародних зобов'язань, а з метою прийняття оптимальних державних рішень, наголошує Ірина Савчук і представляє висновки дослідження.

Основні висновки за результатами моделювання:

  • при реалізації вже взятих на себе зобов'язань Енергетичної стратегії до 2035 року, Транспортної стратегії до 2030 року, зобов'язань в рамках Енергетичного Співтовариства, Національного плану заходів з управління відходів та інших вже прийнятих галузевих планів викиди парникових газів в 2030 році будуть скорочуватися в порівнянні з рівнем 2015 року.
  • навіть за сценарієм відсутності реформ, викиди парникових газів не досягнуть поточного рівня внеску в Паризьку Угоду (60% від рівня 1990 року).
  • вартість сценарію реалізації заходів енергоефективності і зменшення викидів до 2030 року потребує більше інвестицій у порівнянні зі сценарієм "бізнес, як звичайно", але його загальноекономічна вартість не більша за рахунок скорочення імпорту енергоресурсів, їх споживання, підвищення енергоефективності, операційних витрат тощо.
  • економічно та екологічно оптимальний запропонований сценарій передбачає частку ВДЕ в секторі електроенергетики в 2050 році на рівні 86%.

"Ми вже провели наради щодо результатів моделювання з Експертною Радою міністерства енергетики України, з бізнесом на платформі Європейської бізнес асоціації,  в планах на 6 липня 2020 року нарада з Комітетом екополітики ВРУ, вебінар для робочої групи щодо підготовки оновленого НВВ", - констатує Ірина Савчук і додає, - Наразі експерти працюють над переліком політик для кожного сектору, які потрібно реалізувати для досягнення поставлених цілей та над розрахунком обсягів необхідних інвестицій протягом наступних 10 років, очікуємо проект документу на початку липня. Потім по кожному сектору ми проведемо обговорення з відповідними органами влади щодо рівня амбітності, шляхів реалізації і підтвердження готовності фінансування і реалізації поставлених цілей. На основі результатів Міністерство запропонує кількісну пропозицію Національно-визначеного внеску на розгляд МВК та потім Уряду".

З попередніми результатами моделювання можна ознайомитися на сайті міністерства: https://menr.gov.ua/news/35316.html

Кілька слайдів з презентації результатів моделювання:

ТЕХНІЧНИЙ ПАРТНЕР ПРОЕКТУ

Skachgroup - розробка і супровід інтернет-проектів