Трендові напрями для дослідників та захист інтелектуальних прав

Повернутися в розділ Нові технології
Поділитися з друзями -

 

Олег Зайченко – молодий український дослідник, закінчує навчання в ННЦ «Інститут біології» Києвського національного університету. Разом з двома колегами-біологами він поставив собі амбітну задачу – розробити доступний антираковий лікарський препарат нового покоління.

Дослідники вважають, що розповсюджені нині, але небезпечні ДНК-інтеркалятори  має витіснити універсальний високоефективний антираковий лікарський препарат. Зараз доксорубіцин, даунорубіцин є складовими майже кожного курсу хіміотерапії. Ці найбільш поширені препарати, хоча розроблені вони більше п’ятидесяти років. 

Дані сполуки невибірково діють на всі клітини нашого організму, а не тільки на ті, які є трансформованими. Це призводить до побічних ефектів. Адже не тільки за патології в людському організмі є клітинні угрупування з підвищеним мітотичним індексом. Через наведені причини ДНК-інтеркалятори мають малий терапевтичний індекс, аце призводить до обмеженості та небезпечності їх застосування.

«Рак — страшна хвороба, яка навіть на сучасному рівні медицини в середньому дає більше ніж 50% летальних випадків (за даними CA: A Cancer Journal for Clinicians за 2018 рік). Це дуже значний відсоток, який показує, що наші методики, підходи та ліки є слабоефективними у випадку таких значних порушень у функціонуванні людського організму як рак», - відзначив Олег Зайченко.

Наразі в світі виділяються значні кошти на проведення досліджень направлених на розробку антиракових ліків та покращення загальних методик використання вже існуючих. Однак високоефективні препарати поки не знайдено.

«Ми пропонуємо розробити препарат з тими ж перевагами, що є присутні у класичних цитостатиків, але без їх недоліків. Це дозволило б збільшити їх терапевтичний індекс та, як наслідок, зменшити їх небезпечність та токсичність. Підняти їх дозу під час класичного курсу хіміотерапії та серйозно понизити відсоток летальних випадків».

В команді поки троє людей. Всі ми є біологами. Однак кожен з нас спеціалізується лише на одній конкретній вузькій спеціальності, що дозволяє детально розглянути поставлене завдання як мінімум з трьох напрямків.

Науковців цікавить збереження за нами права промислової власності щодо всіх теоретично та практично дієвих методик та сполук розроблених нами в процесі розробки наступного покоління ДНК-інтеркаляторів.

Натолія Павлович, патентна повірена уточнює, що об'єктом винаходу чи корисної моделі, може бути: продукт (пристрій, речовина, штам мікроорганізму, культура клітин рослини і тварини тощо); процес (спосіб), а також нове застосування відомого продукту чи процесу.

Правова охорона яких надається згідно  ч. 2 ст. 6 Закону України "Про охорону прав на винаходи та корисні моделі"   

Отже, перелік можливих об'єктів досить значний, хоча безумовно не усі вигадані речі можуть бути запатентовані. Для того, щоб розібратися, які саме ідеї чи технічні рішення можуть бути зареєстровані в якості об'єктів ІВ, радимо звертались до спеціалістів (патентних повірених).

-  Як перевірити свій винахід на унікальність?

Перед тим, як готувати документи для патентування, спеціалісти рекомендують провести інформаційно-патентний пошук, тобто дослідження і виявлення вже існуючих патентних документів (зареєстрованих чи поданих на реєстрацію нових технічних рішень), наукових статей (непатентних документів) тощо.

Що він дає? По-перше, винахідник може проаналізувати реальний стан речей на сьогодні: що запатентовано в країні реєстрації і у світі в цілому,, які технічні рішення (заявки) подано на реєстрацію, в якій галузі (сфері) ведуться дослідження та яких успіхів досягли винахідники (заявники нових заявок).

В Україні, як і в більшості країн - світова новизна, тому пошуки бажано робити по більшості патентних баз основних країн світу, а саме: США, ЄС, Китай, Японія, для наших заявників ще і Україна, країни СНД, а також враховувати патентні бази мережі інтернет та будь-які інші джерела, наприклад, журнали, збірники з публікаціями наукових статей. 

-  Варіанти отримання таких послуг

Кожен заявник може самостійно провести такий пошук, відмітивши для себе ключові слова для пошуку і звичайно правильно користуючись мовами баз.

Однак при таких пошуках може виникнути багато нюансів, на які людина без досвіду може не звернути увагу, що вплине на загальний результат, а відповідно може стати причиною відмови після подання патентної заявки. Тому рекомендується звертатися до спеціалістів і вже з ними обговорювати нюанси проведення пошуку.

-  Строки та приблизні суми на такі послуги

Проведення таких пошуків займає приблизно мінімум три-чотири тижня, а то і до півтора місяця, оскільки зазвичай слід продивитись велику кількість матеріалу, вибрати найбільш релевантні патентні і непатентні документи та проаналізувати схожість відмітних ознак вже існуючих технічних рішень та рішень, які планується заявити на реєстрацію.

Вартість варіює від кількості країн та задачі, яка стоїть перед патентним спеціалістом – пошукачем, може бути як 7-8 тис грн., так і до 1- 1,5 тисячі доларів чи більше, що абсолютно адекватно, враховуючи який об’єм роботи слід зробити спеціалістові.

Підготувала Лариса Білозерова

Публікація була підготовлена в рамках проєкту «Навчання з питань Асоціації з ЄС (CiSEP)» за сприяння Федерального міністерства закордонних справ Німеччини (https://www.auswaertiges-amt.de/en). Зміст цієї публікації є виключною відповідальністю авторів і жодним чином не відображає точку зору Федерального міністерства закордонних справ Німеччини.

ТЕХНІЧНИЙ ПАРТНЕР ПРОЕКТУ

Skachgroup - розробка і супровід інтернет-проектів