Стан та майбутнє малої ВДЕ-генерації в Україні: результати дослідження

Повернутися в розділ Відновлювана енергія
Поділитися з друзями -

Коаліція «Енергетичний перехід» та ГО «Спілка активних споживачів та проз’юмерів» за підтримки Фонду ім. Гайнріха Бьолля, Бюро Київ – Україна у липні 2020 року дослідили, що частка малої ВДЕ-генерації (до 1 МВт) становить менше, ніж 2,5% від всіх встановлених в Україні ВДЕ-потужностей.Скрін публікації «Малі учасники ВДЕ-ринку в Україні. Дослідження сегменту генерації встановленою потужністю до 1 МВт»

Дослідження сегменту генерації встановленою потужністю до 1 МВт» виконано у червні-липні 2020 року енергетичними експертами Андрієм Зінченком та Анною Кунбуттаєвою (збір та перевірка вихідних даних).

Мета дослідження — започаткувати систематичне вивчення найменших гравців українського ринку виробників електроенергії з відновлюваних джерел енергії.

Експерти ринку вважають, що настав час зрозуміти стан справ у малій ВДЕ-генерації і розпочати подальшу дискусію про її роль та майбутнє в Україні. Досліджувати малу генерацію необхідно тому, що трендом розвитку енергосистем розвинутих країн є не лише декарбонізація, але й децентралізація. Зокрема, Bloomberg New Energy Outlook зазначає, що до 2050 року третина встановлених сонячних потужностей буде належати споживачам і знаходитиметься «за лічильником».

Андрій Зінченко, співзасновник ГО «Спілка Активних Споживачів та Проз’юмерів» наводить кілька причин, чому мала розподілена генерація є важливою і чому її підтримують в розвинутих країнах світу:

Більш справедливий енергетичний перехід та диверсифікація власності. Локальна мала генерація дає можливість більшою мірою диверсифікувати власність на енергетичні активи. Саме мала відновлювана генерація призвела до того, що в Німеччині з’явились тисячі нових співвласників енергетичних активів. При цьому аналітичний центр Agora Energiewende називає розподілені енергетичні ресурси «ключовими для успішного енергетичного переходу».

Наближення виробництва енергії до споживача. Малі розподілені потужності дають можливості наблизити виробництво електроенергії до споживачів та зменшити потребу транспортувати її з віддалених електростанцій, що працюють на викопному паливі.

Можливість створення горизонтальних (P2P) ринків. Як доводить досвід ініціативи Brooklyn Microgrid та багатьох подібних, поєднання розподілених джерел енергії з сучасними комунікаційними технологіям дозволяє створити ситуацію, за якої значну кількість енергії споживачу поставляє його сусід, створюючи умови, коли ринок є менш монопольним
і більш горизонтальним.

Менший вплив на енергосистему. Розподілена ВДЕ-генерація меншою мірою впливає на енергосистему, оскільки зміни в погоді не призводять до різкого зменшення в генерації, характерного для великої генерації. 

Можливість збільшення надійності енергопостачання. Австралійський регулятор AEMC у своїх офіційних матеріалах вказує на те, що розподілені енергетичні ресурси (включно із генерацією) дозволяють споживачам збільшити надійність власного енергопостачання та зменшувати власні витрати на електроенергію. В комбінації з засобами накопичення та мікромережами розподілена генерація може суттєво збільшити надійність енергосистем через появу в них напівавтономних одиниць, здатних до часткового самозабезпечення енергією.

Нові можливості для громад та спільнот. Розподілена мала генерація дозволяє громадам частково або повністю забезпечувати свої потреби в енергії, створюючи не-монопольну енергетику. Саме тому 4-й Європейський Енергетичний Пакет приділяє значну увагу розподіленій генерації, що є частиною «енергетичних ініціатив громад».Скрін публікації «Малі учасники ВДЕ-ринку в Україні. Дослідження сегменту генерації встановленою потужністю до 1 МВт»


Автори наголошують: разом із великими можливостями, які приносить розподілена мала генерація, з’являються свої виклики — фінансові, технічні, регуляторні. Застарілі мережі та успадковані від монопольної ери негнучкі системи регулювання (призначені виключно для монопольної моделі та величезних гравців) ускладнюють розвиток малої генерації, однак у світі розробляється все більше підходів, що дозволяють із максимальною користю інтегрувати малих гравців у енергетичні ринки та максимально використати цей потенціал. Втім експерти впевнені, що дослідження ринку малої генерації — крок до того, щоб краще використати такий потенціал.

Сегмент виробників електроенергії з потужністю установок до 1 МВт є важливим для України, однак розвивається повільними темпами, резюмують дослідники. На відміну від Німеччини, де енергетичний перехід починався за найактивнішої участі малих учасників ринку, в Україні він відбувається повільно. На думку авторів Дослідження, це спричинено тим, що сам дизайн «зелено тарифного» ринку розроблявся під великих гравців, які були першими його учасниками.

Важливі моменти стосовно найменших учасників українського ринку ВДЕ:

• Всього на середину червня 2020 «зелений» тариф отримали 1 208 електростанцій загальною встановленою потужністю 7488,535 МВт;

• Середня встановлена потужність ВДЕ-електростанцій в Україні — 6,199 МВт, медіанна — 1,665 МВт;

• Станції до 1 МВт займають серед інших частку в рамках статистичної погрішності — менше 2,5% встановленої потужності. Їхня загальна встановлена потужність складає 184,7 МВт з 7,448 ГВт потужностей, що отримали «зелений» тариф;

• Серед технологій, які використовує мала генерація, на першому місці за встановленою потужністю — фотовольтаїчні сонячні електростанції, за якими йдуть гідроелектростанції, біогазові станції, вітрові та біомасові;

• 492 ВДЕ-електростанції потужністю до 1 МВт в Україні належать 335 — компаніям, найбільша кількість об’єктів, що належить одній компанії — 14;

• З точки зору регіонального розподілу встановлених потужностей, найбільше малої ВДЕ-генерації підключено у Вінницькій, Хмельницькій, Івано-Франківській, Київській і Закарпатській областях.Скрін публікації «Малі учасники ВДЕ-ринку в Україні. Дослідження сегменту генерації встановленою потужністю до 1 МВт»

Експерти ринку малої генерації відзначають, що показник 2,5% від всіх встановлених в Україні ВДЕ-потужностей надзвичайно малий. Тоді як збільшення долі саме розподіленої генерації сприяє посиленню громад, декарбонізації енергетики, гнучкості системи та розвитку більш конкурентного ринку.

Саме тому, створення кращих умов для розвитку малих учасників ринку – завдання Четвертого енергопакету ЄС «Чиста енергія для всіх європейців». Він визначає важливу роль малих виробників, зокрема, на рівні громад. Для України цей підхід теж може бути застосований через реалізацію положень 4-ого енергопакету ЄС, які були проаналізовані під час дослідження «Кращі умови для малих учасників ринку електроенергії в Україні».

З повним текстом дослідження, висновками та рекомендаціями, таблицями власників малих ВДЕ електростанцій,
їхньою встановленою потужність та іншою цікавою інформацією можна ознайомитись у повному тексті дослідження.

Джерело: https://ua.boell.org/

ТЕХНІЧНИЙ ПАРТНЕР ПРОЕКТУ

Skachgroup - розробка і супровід інтернет-проектів