Як на Львівщині отримують безкоштовну правову допомогу від держави

Повернутися в розділ Зелена свідомість
Поділитися з друзями -

Львівський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги (БВПД) приймав на початку вересня 2020 року представників регіональних медіа . До Львова приїхала група журналістів зі східних та центральних областей України. Престур організував Координаційний центр з надання правової допомоги за сприяння «Української ініціативи громадської довіри» (UCBI).

Журналістів знайомили з особливостями надання правової̈ допомоги від держави учасникам бойових дій (УБД) та внутрішньо переміщеним особам (ВПО). Цей специфічний напрям у роботі української системи безоплатної допомоги, яка існує з 2013 року, з’явився внаслідок російської агресії та військових дій, що продовжуються на сході України.

Безоплатна правова допомога гарантується державою усім особам, що перебувають під юрисдикцією України. Право громадян на таку допомогу захищає Закон України «Про безоплатну правову допомогу».

Фахові правники надають два рівні послуг: первинну та вторинну правову допомогу. Безоплатна первинна правова допомога (БППД) передбачає інформування, консультування та складення заяв, скарг, інших документів правового характеру.

Безоплатна первинна допомога не передбачає складання процесуальних документів і представлення інтересів у суді. Це компетенції другого рівня – вторинної правової допомоги (БВПД). Скористатись такою допомогою можуть малозабезпечені особи та люди з інвалідністю, дохід яких не перевищує встановлену межу, ветерані війни, ВПО, діти, особи, постраждалі від домашнього насильства тощо.

 

Як працює правова допомога на Львівщині

Директор Регіонального центру з надання БВПД у Львівській області Ігор Микитин розказав, що центр відкрито з 1 січня 2013 року. У липні 2015 року в області до системи додалось п'ять міських центрів з надання БВПД – у Львові, Буську, Стрию, Самборі та Червонограді. Ще 22 бюро правової допомоги діють у віддалених районах.

Ігор Микитин відзначив, що робота центрів у Львівській області пов’язана с деякими особливостями. Львівщина має два прикордонних загони. Підвищеної уваги потребують також гірські райони та шахтарські міста.

За сім років своєї роботи Регіональний центр з надання БВПД у Львівській області видав понад 25 тисяч доручень адвокатам для надання захисту у кримінальних процесах. Зараз з системою БПД Львівщини працюють більше 200 фахових адвокатів, які пройшли державний конкурсний відбір.

Заступник директора Кооринаційного центру з надання правової допомоги Сергій Ющишин розказав, що з липня 2015 року за правовими консультаціями та роз'ясненнями в регіональний центр БПД звернулися більше 120 тисяч мешканців Львівщини. З них опрацьовано більше 2 тисяч звернень за безоплатною вторинною правовою допомогою від учасники АТО/ООС, та до 300 від внутрішньо преміщених осіб.

 

Львівський місцевий центр надання правової допомоги

«Найчастіше до нас звертаються по сімейним питанням – розірвання шлюбу та отримання аліментів для неповнолітніх дітей, а також щодо компенсації за невикористану додаткову відпустку учасникам бойових дій. Ми надавали представників, які вже в судовому порядку їм стягувати дану компенсацію. Внутрішньо переміщені особи також звертаються до нас з різних питань», – головний спеціаліст відділу правопросвітництва та надання безоплатної правової допомоги Ігор Ліщинський. У центрі відзначають, що правник має біля 30 успішних справ із захисту клієнтів центру.

 

Уляна Стефак, директорка Львівського місцевого центру з надання БВПД відзначає, що звертаються за допомогою вірішити три найбільш популярних «топових» питання: «Сімейні – як не сумно, це розлучення, земельні – отримання ділянки та трудові – компенсація невикористаних днів відпустки».

 

Керівниця центру відзначає, що звернень від ВПО на Львівщині не багато, проте уточнює: «Коли ми консультуємо, тобто надаємо первинну правову допомогу, ми не запитуємо про статус, а вже під час вторинної допомоги людина надає свої дані». В основному українці, що мають статус ВПО, звертаються до Львівського центру за допомогою встановлення факту смерті на окупованих територій та врегулювання спадкових справ, поділилась пані Уляна Стефак.

Вона уточнила, що у 2015-2016 роки ВПО та УБД ще не були виокремлені, як категорії, яким надається вторинна правова допомога. «Проте, з грудня 2016 зі змінами у законодавстві ми бачимо зростання звернень саме цих категорій за допомогою і супроводом у суді», – прокоментувала експертка.

 Заступниця начальника Львівського бюро правової допомоги Андріяна Франків показує журналістам роботу львівського офісу - одного з 428 бюро правової допомоги, що працюють в Україні

Програма відновлення для неповнолітніх правопорушників

Другій рік Львівщина є одним із шести регіонів, де працює пілотний проєкт «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення».

Ігорь Микитин інформував журналістів, що за цей час спеціалісти центр уклали чотири медійні угоди між неповнолітніми та потерпілими про застосування програми відновлення. Це означає, що суди винесли чотири ухвали про звільнення учасників полотного проєкту від кримінальної відповідальності на підставі статті 48 Кримінального кодексу. А четверо неповнолітніх громадян України не потрапили у виправні заклади, а пройшли програму ресоціалізації.

Робота по проєкту продовжується, 16 вересня, у Львові працювала робоча група з впровадження цього пілотного проєкту з пробації. «Цьогоріч Програма поширена на всю Україну», – підтвердив на засіданні успішність проєкту директор Регіонального центру з надання БВПД у Львівській області Ігор Микитин. Крім того на засіданні групі зазначили, що з 2020 року Програма може застосовуватись в разі вчинення неповнолітнім вперше кримінального проступку або нетяжкого злочину.

«Кожний українець має право на безоплатну юридичну консультацію завдяки правовій допомозі від держави»

Заступник директора Координаційного центру з надання правової допомоги Сергій Ющишин підсумував два дні туру на фінальній пресконференції у театрі «Воскресіння». Він розповів про найновіший сервіс системи – мобільний застосунок «Безоплатна правова допомога» у смартфоні. Завантажити мобільний застосунок можна через Play Маркет та App Store, увівши в пошук слова «Безоплатна правова допомога» або зайти з телефона на посилання: https://bit.ly/3hwwgqR

Інформацію про права ветеранів АТО\ООС та членів родин загиблих, внутрішньо переміщених осіб та жителів тимчасово окупованих територій можна отримати у мобільному застосунку «Твоє право». Цей безкоштовний юридичний довідник містить також розділи з прав осіб, які зазнали гендерно зумовленого насильства, постраждали від торгівлі людьми. Завантажити мобільний застосунок «Твоє право» можна, перейшовши за посиланням https://bit.ly/3iorbkE

Після візитів до львівських та краматорських спеціалістів з надання БПД, журналісти поділились враженнями:

Журналістка з Кривого Рогу, редакторка сайту 0564.ua Світлана Романенко: «До нас постійно звертаються люди, котрі потрапили у складні життєві обставини, в ситуації, коли обмежена можливість реалізації їхніх законних прав. Усвідомлюючи, що певна проблема, як і можливості її вирішення, можуть бути актуальними для значного кола осіб, ми беремося за висвітлення таких історій. Інформація, котру ми отримали під час престуру у Львові, допомагає краще зрозуміти, як функціонує система безоплатної правової допомоги. Учасники АТО/ООС, внутрішньо переміщені особи – групи, котрі активно контактують зі ЗМІ, потребуючи нині уваги і саме правової допомоги».

Учасниця престуру журналістка Світлана Романенко під час практичних занять у львівському правовому клубі PRAVOKATOR

Марія Тередій з газети «Львівська Пошта» розказала про подібну поїздку журналістів  західних медіа на Донеччину:

«Вперше була на Сході України. Найбільше мене вразили люди, які там живуть, працюють і люблять Україну. Вони не ділять нікого на «своїх» і «чужих», а готові навіть у «сірій зоні» під звуки пострілів надавати, наприклад, БПД. Такі речі об’єднують українців і роблять нас сильнішими. А подібні поїздки дають можливість спростувати певні міфи й розширити своє бачення».

Підготувала Лариса Білозерова

 

ТЕХНІЧНИЙ ПАРТНЕР ПРОЕКТУ

Skachgroup - розробка і супровід інтернет-проектів