Волноваський Екопрод та циркулярна економіка

Повернутися в розділ Відновлювана енергія
Поділитися з друзями -

Підприємство, яке втілює принципи циркулярної економіки, успішно працює на Донеччині.  Компанія розвивається в умовах прифронтової території:  надає роботу місцевим мешканцям, просуває політику кліматичної нейтральності, працює з кредитними коштами від ЄБРР та перемагає у грантових конкурсах.

Агрофірму «Екопрод» створено 25 років тому на території семи колективних господарств Волноваського району. Основні напрями: вирощування зернових, соняшнику, кукурудзи, зберігання і переробка сільськогосподарських культур, розведення великої рогатої худоби, вирощування кормових культур. Зараз у кампанії є об’єкт «зеленої» енергетики – сучасний біогазовий завод.

Візит депутатки Бундестагу на поля Донеччини

Журналістам порталу GREENefficiency пощастило побачити майбутній біогазовий комплекс ще з моменту  його нульового циклу. Тоді влітку 2013 року Донецьк відвідала Віола фон Крамон-Таубадель, яка наразі є депутаткою Європейского парламенту, представницею групи «зелених»/EFA.

Генеральний директор АТЗТ «Екопрод А.Т.» Іван Мельник розповідав, що ідея біокомплексу була запропонована німецькою фірмою Carbo cycle в 2009 році. Тоді ж почалися і проектні роботи, але будівництво стало можливим тільки з введенням з 1 квітня 2013 р «зеленого» тарифу для енергії з біопалива.  

Щоб фінансувати проект, підприємство планувало взяти кредит біля 8 млн. євро у Европейського банку реконструкції та розвитку (ЄБРР) за програмою USELF. Участь в будівництві анонсували близько двох десятків німецьких та українських фірм.

Тоді пані фон Крамон була депутаткою Бундестагу та спікеркою з питань зовнішніх зв'язків ЄС. Віола фон Крамон приїхала на Донеччину, щоб обговорити євроінтеграційну політику в Україні та шляхи розвитку агросектора України та відвідати перспективне господарство. Прямо з аеропорту ім. Сергія Прокоф’єва пані фон Крамон в супроводі Генерального консула ФРН в Донецьку пана Клауса Ціллікенса попрямувала до Волновахи на агрофірму «Екопрод».

Як депутатка від партії «Союз 90 / Зелені» Віола фон Крамон проявила великий інтерес до ініціативи будівництва в Україні біогазового заводу з використанням найсучасніших німецьких технологій.  Свою цікавість до побудови в Україні сучасного біокомплексу депутатка бундестагу пояснила політикою «зелених» в ФРН. Основа програми партії  «Союз 90 / Зелені» – поєднання ринкової економіки з необхідністю охорони природи і навколишнього середовища під контролем держави.Віола фон Крамон з німецькою делегацією на ланах селекційної ділянки агрофірми «Екопрод» у 2013 році

Варто відзначити, що пані фон Крамон дуже зацікавили аспекти соціального захисту працівників агрофірми, економіки господарства, екологічні питання. Одним з перших зауважень було прохання пані Крамон заглушити працюючий двигун автомобіля, який привіз делегацію на будівельний майданчик біогазової установки.

Вразила гостей селекційна ділянка, де одночасно тестуються на життєздатність і врожайність близько 150 сортів зернових. У господарстві крім основних напрямків є і ділянка птахівництва на 5 тисяч гусей, пасіка на 400 вуликів.

«Енергоносії дорожчають, тому агрофірма планує значну частку енергії отримувати з місцевого біосировини – соломи і гною. Зараз йде будівництво першої черги заводу на 1,5 МВт, а в планах – в 2014 році вийти на 1500 м3 біогазу на годину, що складе 3 МВт потужності», – ділився оперативними планами директор компанії Іван Мельник.

Візит на українську агрофірму «Екопрод» справив у 2013 році на німецьку делегацію приємні враження,  гості заявили про наміри підтримати починання «Екопрод» в плані розвитку біогазової галузі в Донецькій області.

Військові дії та подальший розвиток «Екопроду»

На жаль тоді у плани агрофірми втрутилась війна. Будівництво припинили через ризики та нестабільність в регіоні. Пряма відстань від Волновахи до лінії розмежування біля 20 кілометрів. 

Від Волновахи до лінії розмежування з непідконтрольною територією біля 20 кілометрів

Добудувати першу чергу біокомплексу з отримання енергії з біоресурсів вдалося тільки у 2017-му. У будівництві брали участь компанії з Німеччини, Австрії, Італії, Іспанії та України.

Директор Іван Мельник на відкритті ділився, що Міністерство закордонних справ Німеччини з міркувань безпеки не дозволяло навіть приїжджати на майданчик кураторам будівництва. Крім того  виникали проблеми з розмитненням іноземного обладнання.

Тепер це перешкоди подолано, біогазовий завод виробляє електроенергію і тепло за рахунок відходів сільськогосподарського виробництва. Крім біогазу з відходів сільгоспвиробництва отримуватимуть органічні добрива. За словами генерального директора ПрАТ «Екопрод», загальна вартість проекту 5,4 млн євро. Компанія «Екопрод» будувала комплекс за власні та кредитні кошти, отримавши  кредит від ЄБРР на 4,2 млн євро.

Лабораторія підприємства здатна робити аналіз родючості грунтів, якості добрив, кормів, якості води. Сировиною для біогазового заводу є солома, лушпиння насіння соняшнику, відходи очищення насіння.

Сировина доставляється на завод, завантажується в спеціальні герметичні біореактори (біогазові установки). Відбувається бродіння, в процесі виділяється біогаз. Після цього процесу біогаз у когенераційній установці перетворюється в електроенергію.

 
Перша черга біогазової станції, 2017 рік, м. Волноваха, Донецька область

Перша чергу біогазового заводу має потужність 1,5 МВт, після встановлення другої когенераційної установки потужність становитиме 3 МВт. З січня 2018 біокомплекс отримав «зелений тариф» і відпускає на оптовий ринок екологично чисту електроенергию.

Внесок у кліматичну нейтральність

Переможцями другої хвилі відбору програми стали 10 кампаній. Серед фіналістів був і волноваський «Екопрод». Журі відзначило дослідницьку розробку мікробіологічних домішок, що дозволили збільшити ефективність біогазових установок. Грантові 40 тисяч євро та ще 25% власних коштів команда направила на подальший розвиток та впровадження чистих технологій. 

Проект «Кліматичні Інноваціні Ваучери» започаткований програмою ЄБРР «Центр передачі технологій і фінансів у сфері зміни клімату» (FINTECC) і впроваджується за фінансування Інвестиційного фонду сусідства ЄС (ІФС). В Україні проект втілює неурядова організація «Грінкубатор», яка сприяє інноваціям у сфері кліматичних технологій та розвитку зеленої економіки в Україні.

Стійкий розвиток регіону

 В «Екопроді» наголошують на соціальній відповідальність бізнесу. «Нами створено близько 800 робочих місць, де люди за чесну працю отримують справедливу щомісячну зарплату. Впроваджено акордна оплата праці. Кожний виробничий підрозділ переведено на госпрозрахунок. За підсумками року працівникам виплачується додаткова премія», – звітують в кампанії.

Інноваційні підходи до агробиробництва, перехід до циркулярної економіки – важливі кроки до впровадження в Україні нової кліматичної політики, зокрема Європейського зеленого курсу.

Підготувала Лариса Білозерова

ТЕХНІЧНИЙ ПАРТНЕР ПРОЕКТУ

Skachgroup - розробка і супровід інтернет-проектів