Енергосервісний контракт: принципи та схеми реалізації

Поділитися з друзями -

Енергоефективність входить в життя кожного українця у доволі складний час. Викопні ресурси стрімко дорожчають, а використання відновлюваних знаходиться на початковому рівні – десь біля 2,7% від загального споживання первинної енергії (см. енергобаланс 2013 року http://energefficiency.in.ua/stati/energoeffektivnost-i-energosberezhenie/20-energetichnij-balans-ukrajini-za-2013-rik.html ). Втім і ті ресурси, що ми використовуємо, споживаються вкрай неекономно.

Серед головних причин - низькі темпи модернізації промисловості, значна частина якої будувалась ще в радянські часи з їх дуже ліберальними цінами на енергію. А ще дуже розхідний з точки зору збереження тепла житловий фонд. Держава досі не дуже переймалася створенням реальних механізмів швидкого переходу на енергоефективні рейки. А новими тарифами посадовці прямо просигналили: «спасіння утопаючих – справа рук самих утопаючих».

Пін ап казино - надійні ігрові автомати в Україні.

Тож, на прикладі  оганізації робіт однієї сервісної кампанії розглянемо один з рятівний кругів для споживачів «золотих» енергоресурсів як зберегти енергію. А саме ЕСКО, чи енергосервісний контракт.


Поняття енергосервісної кампанії

Отже нові тарифи на енергоресурси, якщо їх дійсно сплачувати диктують споживачам інші правила поводження з енергією, а саме впровадження невідкладних заходів з ефективного споживання ресурсів.

Що таке ЕСКО? Це механізм, що дозволяє споживачу ресурсів значно скоротити витрати на енергоресурси та модернізувати енргообладнання без значних інвестицій зі свого боку. Фінанасування бере на себе найнята енергосервісна кампанія, що заключає зі споживачем контракт. Модернізація виконується за проектом «під ключ». А кошти єнергосервісна кампанія повертає згодом, впродовж довгострокового контракту за рахунок економії на платі енергоресурсів у результаті реалізації заходів.

Наприклад, мешканці багатоквартирного будинку зорганізувалися і вирішили поставити лічильники тепла на під’їзди, утеплити стіни, або зробити комплексну термомодернізацію чи санацію будинку. Тепер треба визначитись зі статусом замовника, який дозволить заключити контракт с профільною ЕСКО-кампанією, яка далі закупає необхідне обладнання та проводить всі роботи. Після виконання робіт жителі сплачують за енергопослугу як і раніше за тарифом, але при цьому отримують комфорт у помешканнях, естетичний вигляд будинку. Енергосервісна компанія впродовж кількох років повертає свої інвестиції у вигляді грошової різниці за рахунок економії спожитих будинком ресурсів. Після закінчення контракту теплолічильники залишаються у власності мешканців, а кошти за економію ресурсів, у цьому випадку спожитого тепла, залишаються вже у кишенях домовласників.

Порядок роботи  ЕСКО

Робота енергосервісної кампанії починається з енергетичного обстеження  підприємства-замовника. Далі спеціалістами розробляються варіанти енергозбереження та готується ТЕО проекта з енергозбереження з підготовки контракту для реалізації програми з енергозбереження.

ЕСКО-контракт, наприклад, для підприємства триває до 7 років, для населення зазвичай менше. По цьому договору між клієнтом-замовником та постачальником послуг,  ЕСКО здійснює енергетичну модернізацію з гарантією економії енергії відповідно до умов договору.

При цьому ЕСКО приймає на себе зобов’язання з розробки та реалізації проекту з енергоефективності, здійснення замірів та досягнення результатів.

У контракті прописуються:

 повний перелік послуг, індивідуальні рішення, фінансування проекту, гарантована економія, строк договору.

Обладнання для виконання робіт забезпечує ЕСКО, вона ж виступає оператором робіт та разом з замовником контролює їх режим та якість. Фінансування відбувається за рахунок коштів енергосервісної кампанії, а також єврофондів, європейських банків чи інших фінансових інститутів.

Фінансові розрахунки

Експерти з ЕСКО  поділилися принципами фінансових відносин між замовником та виконавцем робіт.

Порядок розрахунку замовника з енергосервісною кампанією такий:

  • Витрати на придбання обладнання та його експлуатацію (утримання та баланс) несе ЕСКО,
  • Отримана економія споживаних енергоресурсів у вартісному вираженні розподіляється між замовником та кампанією у відсотковому співвідношенні, зазначеному у контракті,
  • Встановлене обладнання передається замовнику по закінченню контракту за залишковою чи викупною ціною.

ЕСКО і бюджетники

На жаль, питання введення ЕСКО-механізмів у бюджетнїй сферї в Україні все ще законодавчо не врегульовано. Це проблема для реалізації проведення термомодернізації бюджетних установ із залученням кредитних ресурсів під муніципальні гарантії.

За інформацією з сайту відомства чиновники Мінрегіону запевняють, що за участю експертів, представників ЄБРР, USAID, Нацкомпослуг вже напрацьовано ряд законопроектів для впровадження ЕСКО-механізмів. Вони дозволять залучати кошти від енергосервісних компаній на термомодернізацію об'єктів соціальної сфери

Напрацьовані зміни в Бюджетний кодекс, прийняття яких дасть можливість власникам бюджетних установ укладати довгострокові договори з енергосервісними компаніями і гарантувати ЕСКО виплати за досягнуту економію в рамках енергосервисного договору. Проект Закону «Про внесення змін до Закону України «Про енергозбереження» щодо правових засад реалізації енергосервісних договорів» визначає ключові умови енергосервисного договору: максимальний строк дії, порядок верифікації досягнутого рівня економії і т. д. Законопроектом «Про особливості здійснення закупівель енергосервісу» сформований механізм вибору переможця тендеру на надання енергосервісних послуг.

«Ідеологія взаємин ЕСКО і бюджетної установи полягає в тому, що енергосервісна компанія бере на себе всі фінансові і технічні ризики, інвестуючи в енергоефективні заходи замовника, яким може бути школа, садок, лікарня. Замовник повертає інвестиції в залежності від досягнутої економії енергоресурсів, якщо ЕСКО не досягли економії - оплачені послуги не будуть», - нагадала директор Департаменту стратегії реформування та розвитку житлово-комунального господарства Мінрегіону Наталія Олійник.

Взагалі ринок ЕСКО в Україні знаходиться на початковому рівні і напрямок енергетичних контрактів поки більш розвинений у промисловій сфері. А це вже історія для окремої статті

Лариса Білозерова

ТЕХНІЧНИЙ ПАРТНЕР ПРОЕКТУ

Skachgroup - розробка і супровід інтернет-проектів