ЧИ ПРИЙДЕ «ЗЕЛЕНА» ЕНЕРГЕТИКА У МАРІУПОЛЬ

Повернутися в розділ Зелена свідомість
Поділитися з друзями -

Маріуполь сумнозвісно відомий як місто, де можна побачити чим саме ви дихаєте. З 2012 року тут проходять масові мітинги громадян проти екологічної катастрофи. Смог вже настільки увійшов у повсякденність, що жителі почали купувати міні-респиратори на випадок чергової пило-газової атаки з боку металургійних підприємств. Одним з результатів цих протестів було запровадження  роботи пересувної лабораторії мониторингу атмосферного повітря.. Правда зараз за браком фінансування ця дорога лабораторія працює дуже нестабільно, чи взагалі не працює. З основних проблем місцеві екологи також називають питання утилізації промислових відходів,  ліквідацію шлакових відвалів на «Азовсталі» та моніторінг стану забруднення морскої води в промисловій зоні міста.Проте у муніципалітеті запевняють, що через кілька років у цьому промисловому місті стане значно легше дихати. Начальник управління екології та енергоменеджменту Маріупольської міськради Ваагн Мнацаканян стверджує, що до 2020 року екологія Маріуполя значно покращиться завдяки синергії місцевої влади, містоутворюючих підприємств і громадських організацій.

Промисловість.

З боку промисловців у регіоні вже зроблено певні кроки. «Маріупольська міська рада спільно з металургійними комбінатами успішно реалізує програму охорони та оздоровлення навколишнього середовища Маріуполя до 2020 року. Закрита агломераційна фабрика, мартени, демонтовані застарілі коксові батареї і завершується модернізація системи газоочистки доменної печі №4 на «Азовсталь». На меткомбінаті імені Ілліча модернізовано систему газоочищення на конвертер №1, триває реконструкція та модернізація фільтрів аглофабрики - найбільшого екологічного проекту в історії незалежної України. Крім впровадження природоохоронних технологій на підприємствах реалізуються проекти ефективного споживання електроенергії в побутовому секторі», - інформує Ваагн Мнацаканян.

Влада.

Зараз місто реалізує Європейську ініціативу Угоди мерів у місті Маріуполі, хоча це досить амбітна мета. Місто насичене енергоємними підприємствами. Більше 80% його енергоспоживання припадає на важку промисловість, а по викидах парникових газів на одного жителя Маріуполь лідирує серед міст України.

Угода мерів – добровільне зобов'язання міст-підписантів знизити викиди вуглекислого газу до 2020 року шляхом впровадження відновлюваних джерел енергії. Природоохоронна ініціатива виникла в 2008 році у Франції для підтримки дій місцевої влади в сфері охорони клімату та розвитку «зеленої» енергетики. За кілька років вона поширилася у багатьох містах Європейського союзу і Східної Європи, а також серед країн далекого зарубіжжя, таких як Аргентина і Нова Зеландія.


Маріупольська міська рада приєдналась до Угоди мерів у серпні 2013 року і до 2020 року місто зобов'язалось знизити викиди вуглекислоти в атмосферу на 20%. Заявлених результатів можна добитися шляхом підвищення енергетичної ефективності промислових підприємств та підприємств комунальної сфери, а також завдяки інвестиціям у поновлювані джерела енергії.

В рамках Угоди розроблено базовий кадастр викидів парникових газів і план дій зі сталого енергетичного розвитку Маріуполя до 2020 року. Між тим, враховуючи техногенне навантаження і застарілий житловий фонд, зробити Маріуполь енергоефективним буде в рази складніше, ніж інші міста, які підписали Угоду.
За словами Ваагна Мнацаканяна, досвід Маріуполя у реалізації Угоди мерів полягає в об'єднанні зусиль і конструктивній роботі місцевої влади, промислових підприємств та громадськості міста.

 

Громадськість.

Важливу роль у благоустрої Маріуполя та впровадженні енергоефективних технологій відіграють громадські організації. В якості експертів міські екологи контролюють та інформують городян про природоохоронну діяльність підприємств. В Маріуполі діє досить розвинений суспільний рух за покращення екологічного стану. Наприклад, саме з  ініціативи громадських організацій в 2014 році розпочався проект «GREEN CITY».

Наприкінці травня 2015 р. місто прийматиме ФОРУМ GREEN CITY – 2015
Відмінна риса даного заходу - формат форуму для органів місцевої влади та місцевого самоврядування, чітка спрямованість на сталий розвиток великих, середніх та малих міст.

Форум відбудеться за підтримки Мінекономрозвитку, Мінприроди та Мінрегіону, а також асоціацій місцевих органів влади та місцевого самоврядування, громадських та наукових установ.

Серед основних тем конференції - стале планування та розвиток промислових міст; енергоефективні технологіі та альтернативна енергетика на службі муніципалітетів; інвестиції для комфортного середовища проживання, озеленення та благоустрій міст.

Місто прагне до стійкого розвитку, оздоровлення навколишнього середовища, збільшення використання відновлюваних джерел енергії. Маріуполь відкрито вирішення екологічнихі проблем, в тому числі, використовуючи європейський досвід в реалізації проектів сталого розвитку.

За матеріалами http://greencity.org.ua підготувала Лариса Білозерова

ТЕХНІЧНИЙ ПАРТНЕР ПРОЕКТУ

Skachgroup - розробка і супровід інтернет-проектів