Чернівці. Місто і люди.

Повернутися в розділ Зелена свідомість
Поділитися з друзями -


Чернівці це справжня історія в будівлях. Тут зібралися  одразу кілька епох та архітектурних стилей – австро-угорський модерн, італійський ренесанс,  румунський конструктивізм, радянське масове будівництво. Місто гарно збереглося, війни та буремні революції пощадили його, хоча час, безумовно, працює проти будівель. Та головне багатство Чернівців – активні громадяни, що люблять своє місто.    


З потяга о шостій ранку нас зустрічала людина-легенда. Хоча я зрозуміла це значно пізніше.  Втім, як виявилось, Чернівці багаті на активних і небайдужих людей. Артем Жук, а для місцевої тусовки – чомусь «Кетчуп», зустрічав з потягу Київ-Чернівці групу журналісток, що приїхали за програмою «Схід і Захід разом – простір діалогу». 

Група була не тільки зі сходу, журналістика регіональних видань центру та півдня також була представлена. На стажування для зустрічі з активною громадою, колегами та місцевою владою ми приїхали на запрошення кількох громадських організацій та міжнародних фондів.

Парклети – нова міська тенденція
Більш детальне знайомство з містом почалося з улюбленого проекту Артема – парклета, що знаходиться на площі.  Я вперше чула це слово, тож перепитала. Виявляється, воно походить від англійського  рarklet , означає  продовження тротуару на кілька автомобільних паркомісць. Ці модернові конструкції з лавочок та невеликих клумб забезпечують не тільки  більше простору для спілкування пішоходів, але, як в Чернівцях, надають можливість комфортно відпочити водію.

Артем Жук, підприємець та громадський активіст 

Наприклад, я поспілкувалась з таксистом, його машина стояла за парклетом. На питання, як йому ця ідея, він схвально киває.  Каже, що йому подобається цей зелений куточок і додає, що раніше на цьому місті стоялиі контейнери зі сміттям від сусідніх кафе та магазинів. На першому чернівецькому парклеті журналістки спілкуються з активістами Тарасом Прокопом та Артемом Жуком


Водій до речі був здивований, що парклет розрахований на те, щоб на майданчику не паркувався неорганізований транспорт, а був громадський простір для вільного пересування і відпочинку громадян. Він свято вірив, що ця естетична конструкція тут для того, щоб йому було де покурити, поки він чекає клієнтів. І недопалки, що лежали на бруківці поряд були досить красномовним підтвердженням слів таксиста.


Проте активісти постійно моніторять порядок та чистоту свого об’єкта. Провели освітлення, поки це гірлянда з ламп накалювання, проте сказали, що згодом, може мінятися на економні лампи. Справа за фінансуванням. Облаштування першого чернівецького парклету коштувало 20 тисяч гривень. Виготовили його на місцевій меблевій фірмі, встановили восени 2015 року. Прив’язку архітектори обирали таким чином, щоб не займати організовані паркувальні місця, бо їх нестача також одна з проблем міста.  

Ідея чернівчанам сподобалася, навесні 2016 було встановлено вже другий парклет на Соборній площі.

Європейська мода на таке оформлення громадського простору прийшла в Україну  нещодавно. Перший було збудовано рік тому в Івано-Франківську. Правда,  спроба «відвоювати» частину дороги перед кав’ярнею, де зазвичай паркувалися автомобілісти, не всім сподобалася. Місцева влада розпорядилася  його демонтувати та перенести на тротуар поближче до обладміністрації.

Перший в Україні парклет у Івано-Франківську, фото з  сайту міста
 

Кроки до безпечного та комфортного міста

Чернівці мають імідж міста трохи містичного, з таким особливо делікатним відношенням до міського простору. Є навіть легенда, що вулиці тут колись підмітали пучками троянд. І як доказ тому, закохані у свое місто городяни, встановили цю скульптуру на історичній будівлі банку біля Центральної площі міста.

 

ТЕХНІЧНИЙ ПАРТНЕР ПРОЕКТУ

Skachgroup - розробка і супровід інтернет-проектів