4 квітня члени Європарламенту проголосували за поширення правил ринку газу ЄС на трубопроводи, які йдуть з країн, що не входять в ЄС. Включаючи Nord Stream 2 - трубопровід протяжністю 1200 км, що з'єднує Росію і Німеччину, який в даний час прокладається через Балтійське море.
Який вплив матимуть правила ЄС на трубопроводи, такі як Nord Stream 2
Частини цих імпортних трубопроводів, які знаходяться на території країн ЄС, включно з територіальними водами, повинні будуть відповідати вимогам, які в даний час застосовуються до внутрішніх трубопроводах ЄС.
Це означає, що має бути розподіл поставок / виробництва газу з транспортним бізнесом, інші оператори повинні мати доступ до пропускної спроможності трубопроводів, в той час як необхідно прозоре регулювання транзитних тарифів. Винятки можливі, але тільки в разі схвалення Європейською комісією.
«Занадто часто поставки газу використовувалися в якості політичної зброї. Ми не можемо «роззброїти» нечисті наміри інших, але ми можемо озброїтися повною юридичною ясністю і послідовністю чинного законодавства. Це про наш Енергетичний союз, а також зміни до директиви», - сказав польський член EPP Єжи Бузек, голова енергетичного комітету.
Газопроводи в Європі, в тому числі Nord Stream 2 через Балтійське море
Споживання та імпорт газу в Євросоюзі
Газ в основному використовується для опалення будинків і вироблення електроенергії. Четверта частина енергоспоживання ЄС надходить з природного газу. Багато країн ЄС в основному залежать від імпорту газу. Понад 70% імпортується, і очікується подальше збільшення.
Країни ЄС отримують газ з різних джерел. Як показують дані третього кварталу 2018 року, РФ була основним постачальником (47%), за нею йдуть Норвегія (34%), Алжир і Лівія (разом узяті 8,6%).
Основним маршрутом поставок російського газу була Україна (трубопровід Дружба і балканський маршрут), що покриває майже половину всього імпорту з Росії, потім Білорусь (трубопровід Ямал), що покриває близько 20%, і трубопровід Nord Stream 1 (30%).
Близько 89% газу імпортується по трубопроводах, а інша частина транспортується на судах у вигляді СПГ.
Про більш конкурентоспроможний газовий ринок ЄС
Змінені правила створять більш конкурентоспроможний газовий ринок ЄС після переконання, що власність на трубопроводи, які входять на територію ЄС, відокремлена від власності на газопостачання. Трубопроводи повинні стати доступними для інших операторів, що вже є правилом для внутрішніх газопроводів ЄС. Споживачі виграють від більшої конкуренції та, отже, від зниження цін.
Цей перегляд також роз'яснює правову основу для будь-яких майбутніх трубопровідних проектів з країнами, що не входять в ЄС, в тому числі з Великобританією, коли вона вийде з ЄС.
Щодо винятків для нових газопроводів з країн, які не входять в ЄС
Змінені правила дають виняткову компетенцію ЄС, коли мова йде про угоди про нові газопроводах ЄС з країнами, що не входять в ЄС, а також про надання винятків. Комісія може дозволити державі-члену, в якому розташована перша точка входу в трубопровід, почати переговори про постачання газу з нового трубопроводу з країни, що не входить в ЄС, якщо вона не вважає, що це суперечить законодавству ЄС або завдає шкоди конкуренції або безпеку поставок. Держава-член має проконсультуватися з іншими зацікавленими країнами ЄС, перш ніж пропонувати звільнення від правил ЄС, і саме Комісія повинна вирішити, чи слід надати цей виняток.
Для існуючих трубопроводів (підключених до трубопроводів ЄС до набуття чинності цієї директиви), держава-член може прийняти рішення про відступ протягом одного року після вступу в силу директиви, якщо це не завдає шкоди конкуренції.
Після голосування доповідач Єжи Бузек (ЄНП, ЛП) сказав: «Багато зацікавлені сторони хотіли б, щоб ці переговори провалилися, тому що без цієї угоди правила ЄС не будуть застосовуватися до газопроводів з країн, що не входять в ЄС. Але те, що принесло б прибуток деяким гравцям ринку, принесло б багатопланові збитки нашим громадянам і Енергетичного союзу в цілому. Відтепер всі газопроводи з країн, що не входять в ЄС, включаючи Nord Stream 2, повинні будуть дотримуватися правил ЄС: доступ третіх сторін, поділ прав власності, недискримінаційні тарифи і прозорість. Це призводить до посилення енергетичної безпеки на нашому континенті. Це завжди було головною метою Європейського парламенту, і я радий, що ми досягли цього».
Наступні кроки
Після офіційного схвалення міністрами ЄС директива буде опублікована в Офіційному журналі ЄС і вступить в силу через 20 днів. У держав-членів буде дев'ять місяців, щоб привести своє національне законодавство у відповідність з цією директивою.
Джерело тут