«Кірпічка» і карасі

Повернутися в розділ Зелена свідомість
Поділитися з друзями -
Разом з активістами Громадської організації «Закарпаття-Донбас» мені пощастило прийняти участь у одній цікавій події. Наприкінці грудня 2017 року, у передноворічні дні ми запустили мальків карася у озеро. Це зариблення вже втретє зробила ініціативна група «Кірпічка» - по назві водойми, яку мешканці вже десять років «відвойовують» у незаконного забудовника. Активісти відстоюють збереження озера, відновлення та  облаштування комфортного парку на його території.


   
З історії Кірпічки

Озеро утворилося на місці кар'єру. До ІІ світової війни і у повоєнні роки тут видобували найкращу глину в окрузі. Зараз це колишня промислова зона цегельного заводу. Залишки його корпусів досі збереглися неподалік. Місцина має історичну пам'ять. Активісти розказали, що на території кар'єру в 1954 році були знайдені скарби епохи бронзи. У 1944 на території заводу розміщувалося єврейське гетто, куди звозили родини з усієї області.

У 80-х на території закинутої "кірпічки" облаштували зелену зону. Парк відпочинку був досить популярним, ще до 2004 року тут можна було покататися на катамаранах. Люди приходили побачити рідких для міста птахів. Потім місцина стала спорною територією. Без догляду водойма потроху заростала осокою, а береги - сміттям.  

У 2008 році сформувалася ініціативна група, яка намагається відстоювати інтереси жителів лівобережної частини Ужгорода. Вони наголошують, що у цій частині місте на суцільні житлові забудови є тільки дві паркові зони - на площі Петефі та власне територія парку Перемоги, де і знаходиться "кірпічка". На офіційному сайті Ужгородської міської ради група організовує збір підписів під петицією про збереження та відновлення парку, активні мешканці відвідують сесії міськради, де піднімають питання відновлення екосистеми та корекції планів забудови "зелених" зон міста.


Що далі?

Активна громада не полишає спроби різними способами відновити куточок природного ландшафту у межах міста. На сайті громадських проектів у напрямі "навколишнє середовище" зареєстровано проект "КІРПІЧКА. ВІДНОВЛЕННЯ ЕКОСИСТЕМИ ОЗЕРА ПАРКУ ПЕРЕМОГИ".

"Наша мрія - привести до ладу озеро, очистити джерело, зняти мул з дна. Зробити берегоукріплення, близьке до природного. Запустити рибу, яка природним способом очищала б озеро від водоростей, засадити на озері різні водні і прибережні рослини - водяні лілії, іриси, калюжниці тощо, які будуть окрасою території та покращуватимуть якість води", - каже авторка проекту Наталья Майстренко.


Фото з сайту громадських проектів

За розрахунками для реалізації  проекту необхідно 497 тис. гривень. Мешканці можуть своїми голосами підтримати ідею, а  у разі перемоги у конкурсі проектів, отримати фінансування та особисто долучитися до здійснення модернізації "зеленої" зони. Але і зараз ініціативна група активно працює, інвестуючи власні сили та можливості у збереження екоситмеми своєї "Кірпічки".


Карасі вже на місці

Ці мальки карася були випущені напередодні нового 2018 року в «спальному» районі Ужгорода. На озері вже є свої екзотичні мешканці – це пара білих лебедів, що залишилися зимувати, городяни доглядають за ними, підгодовують.  Птахи плавають посеред озера, підпливають до берега.

 Мальків подарував ініціативній групі "Кірпічка" благодійник. 150 карасиків випускали у нову водойму учасники круглого столу: журналісти, члени громадської організації «Закарпаття-Донбас» та місцеві активісти-екологи.  Нам разом вдалося організувалися, обговорити питання адаптації вимушено переміщених осіб на Закарпатті, а також підтримати суспільно важливу локальну ініціативу - черговий етап зариблення "Кірпічки".

Підсумовуючи, можу сказати - ми познайомилися, поспілкувалися та об'єднали  зусилля не тільки для вирішення регіональних задач, а і трохи посприяли інтеграції вимушено переміщених осіб Донбасу та Криму в місцеві закарпатські громади.

 

Лариса Білозерова

За можливість міжрегіональної співпраці дякую проекту, який  реалізується в рамках Програми національних обмінів, за фінансування Європейського Союзу та Національного фонду підтримки демократії (США).

ТЕХНІЧНИЙ ПАРТНЕР ПРОЕКТУ

Skachgroup - розробка і супровід інтернет-проектів