Сортування та переробка побутових відходів на полігоні в Івано-Франківську

Повернутися в розділ Зелена свідомість
Поділитися з друзями -

Біля 70% твердих побутових відходів області переробляється на полігоні, що обслуговує Франківщину.  Полігон знаходиться у с. Рибному, біля обласного центру. З 1992 року на 13 гектарах тут накопичилось біля 2 млн. тонн ТПВ. В 2017 році на полігоні запустили біогазову установку, що виробляє електрику за «зеленим» тарифом. А з червня 2018 року на полігоні запрацювала сучасна сортувальна лінія, де ТПВ розділяють на кілька фракцій і відправляють на подальшу переробку та утилізацію.

«Тільки давайте домовимось, що не будете демонструвати відразу. Так вже бувало. А це не дуже приємно слухати людям, які працюють з нашим сміттям та вкладають всі сили, щоб менше не перероблених ТБО попадало на полігон», - просили нас організатори поїздки, колеги з місцевого НСЖУ та Харківського прес-клубу. Та це було і не потрібно. Неприємний запах справді присутній, полігон великий, працює з початку 90-х років. Але група журналістів з різних регіонів  України так вникла у процес, що затрималась на полігоні навіть довше запланованого.

Сортувальна лінія

Мобільна  автоматична лінія – спільний проект міста та області. Міський голова Руслан Марцинків на зустрічі з журналістами розказав, що обласна адміністрація підтримала місто - на умовах співфінансування виділила половину потрібних коштів на реалізацію проекту. Загальна вартість лінії 12 млн гривень.

Обслуговують  установку дві-три людини. Потужність розрахована на сортування 50 тонн змішаних відходів за зміну, зараз лінія працює на 60%. Відходи розділяються  на кілька фракцій: чорні і кольорові метали, склотара, пластмаса, дерево. Відсортовані вручну пластик та папір пресують в тюки та направляються замовникам на вторинну переробку. Метал відбирають магнітним сепаратором. Інші відходи розділять на барабанному ситі, крупногабаритна фракція подрібнюється.

Юрій Мороз, директор комунального підприємства Івано-Франківської міської ради «Полігон ТПВ»

Біогазова установка

З травня 2017 року на полігоні працює когенераційна станція, на якій біогаз переробляють на електрику. Побудувало установку ТОВ «Кліаренерджі». Крім отримання «зеленої» енергії, станція вирішує задачу дегазації 15 метрового шару сміття, що накопичилось на полігоні за 28 років експлуатації та попереджує виникнення пожеж та забруднення довкілля.

У масиві накопичених за роки побутових відходів пробурено 28 скважин довжиною до 12 метрів кожна. Ними біогаз поступає на дві когенераційні установки потужність по 330 кВт/год. Роботи з дегазації полігону ТПВ будуть продовжуватися у ході подальшої його експлуатації. Їх виконувала ТОВ «Кліаренерджі», яка цьогоріч перемогла у конкурсі. Експлуатацію цього полігону здійснює комунальне підприємство Івано-Франківської міської ради «Полігон ТПВ».

 

У планах – сміттєпереробний завод.

Франківці розвивають напрям системної переробки відходів. Існуючий полігон заповнено майже на 90%. Тож на часі пошук нових потужностей.

Місто працює над п’ятирічною програмою поводження зі сміттям в Івано-Франківську. Адміністрація вирішує складне питання – знайти землю під будівництво сміттєпереробного заводу. Міська рада співпрацює з Міністерством оборони України та Івано-Франківською облдержадміністрацією щодо відведення земельної ділянки під будівництво сучасного сміттєпереробного заводу поруч з полігоном у с. Рибному.

Проблема сміття вимагає не лише великих інвестицій, а і поведінкових змін культури поводження з відходами. Міський голова Р. Марцінків зазаначає, що біогазова установка, сміттєсортувальна лінія – необхідні технологічні рішення. Але успіху в боротьбі зі сміттям у її системності, в усвідомленні важливості  сортування побутових відходів, вихованні нових поведінкових звичок у поводженні  зі сміттям.

Презентація основних досягнень по розвитку міста справила враження на регіональних журналістів з різних областей України. Івано-Франківськ має стійку динаміку у зростанні кількості мешканців та визнаний лідером серед самих комфортних для проживання міст країни.

Роман Марцинків презентує напрями розвитку інфраструктури, енергоефективності та поводження з ТПВ в Івано-Франківську

Ще один аспект, який відмітили дорогою на полігон ТПВ - збереження біорізноманіття. Дорога на КП «Полігон ТПВ» пролягає через територію лісництва. Це біля 5 кілометрів лісової дороги. Весняні галявини були рясно покрити першоцвітами, які, на жаль, безкарно знищувались. Мешканців збирали їх цілими пакетами, не дуже переймаючись тим, що діє пряма заборона на збір червонокнижних рослин. 


Фото Галини Юдіної та Марини Животкової
Підготувала Лариса Білозерова

ТЕХНІЧНИЙ ПАРТНЕР ПРОЕКТУ

Skachgroup - розробка і супровід інтернет-проектів