На чому заробляють у Польщі сімейні еко-бізнеси

Повернутися в розділ Нові технології
Поділитися з друзями -

Найвищий рівень інновацій, широке представлення локальних і міжнародних екологічних бізнесів та урочиста відзнака кращих гравців ринку на заходах POL–ECO–SYSTEM. Такі найяскравіші враження залишилися у мене від участі у Міжнародній виставці технологій і продукції для сталого розвитку та комунального господарства у місті Познань.

Виставкові зал центру, де проходить POL-ECO-SYSTEM, наповнені денним світлом та справжніми зеленими насадженнями

Локальний рівень – основа реальних змін

У Польщі середній та малий бізнес активно і досить успішно розвивається в трендовій світовій сфері – охороні довкілля. Для польських підприємців це можливість торгувати обладнанням і технологіями, розвиваючи не тільки національну «зелену» економіку, а й експортний потенціал.

Познанська жовтнева виставка POL-ECO-SYSTEM захоплює масштабами і різноманітністю напрямів. Циркулярна економіка, очищення води, повітря, поводження з промисловими і побутовими відходами, відновлювана енергетика.

Але вражає інше. Сусідство з інноваційними «навороченими» експозиціями світових фірм-гігантів анітрохи не бентежить польських підприємців, які представляють тут стенди своїх виробництв зі штатом, наприклад, від 10-ти співробітників. Тут всі на рівних і вже давно.

Місто називають комерційним центром Польщі. Історія постійних комерційних виставок і торгів почалася в Познані ще з 20-х років минулого століття, а спеціалізованому напрямку зі сталого розвитку та житлово-комунального господарства вже 30 років.

 

Делегація українських журналістів на виставці POL-EKO SYSTEM, яка щорічно проходить в Познані (Польща)

На цей форум два роки поспіль  запрошували ЗМІ з різних областей України. Такі поїздки організовував Фонд охорони навколишнього середовища і водного господарства Вармінсько-Мазурського воєводства. Історично склалося, що в цьому регіоні з 50-х років компактно проживають українці. Глава воєводського фонду Адам Кшіськув з м. Ольштин підтримує співпрацю з Україною в культурній, соціальній та економічній сферах, а фонд фінансує поїздки журналістів на виставки і фестивалі.

На POL-ECO-SYSTEM в Познані я познайомилася з представниками кількох компаній, які успішно працюють в екосфері. У кожного підприємства своя сфера, а поєднує їх успішна економічна історія розвитку та зацікавленість зробити навколишнє середовище чистіше.

Бізнес на контейнерах

Роздільний збір сміття в Польщі дає розвиток одразу багатьом суміжним промисловим напрямам. Наприклад, виготовлення контейнерів різного призначення і конфігурації може стати непоганим бізнесом – таке обладнання потрібно завжди.

Фірму Urbanbin власник виробництва Марек Гуз започаткував 25 років тому. Він розповідає, що спочатку вивчав муніципальний ринок поводження з відходами, а потім створив контейнери нової конструкції з розширеною функціональністю. Прорахував економіку та почав виробляти металеві контейнери для сміття від 110 до 1100 літрів. На виробництві зараз працює 20 осіб, знаходиться воно у Гданську.

 

Підприємець Марек Гуз, та його металеві контейнери

Марек Гуз, власник виробництва: 
«Девіз мого підприємства – думай про майбутнє! Металеві контейнери в 3-4 рази довговічніше, ніж пластикові баки, а коштують всього на 20-30% дорожче. Термін їх використання 15 років. Я роблю кілька моделей, що підходять під обслуговування різними сміттєзбиральними машинами. Вони різного об’єму і кольору, зроблені зі сталі, тому не тріскаються від можливих ударів або на морозі. А після закінчення терміну служби їх можна переплавити на новий виріб. Контейнери забезпечені чіпами, це дозволяє контролювати, коли вони наповнені та необхідно їх звільнити».

 

Лінійка контейнерів для ТПВ від польського виробника

З 2018 року в Україні теж мала запрацювати нова система поводження з відходами – роздільний збір сміття. Таке зобов’язання згідно Угоди про асоціацію з ЄС ухвалили депутати Верховної ради у статті 32 Закону України «Про відходи». Документ має відповідати двом Директивам ЄС – 1999/31/EC та 2008/98/EC, які врегульовують поводження зі сміттям у країнах ЄС, надають послідовність дій з класифікації сміття та його подальшої переробки. Однак зараз українські чиновники заявляють, що в країні не готові в ці терміни діяти за прийнятим раніше законом.

У Польщі теж знадобився час для організації системи роздільного збору сміття, щоб забезпечити необхідну кількість контейнерів, логістики, а головне, переробних потужностей. Але з прийняттям законодавцями норм, всі почали працювати в цьому напрямку.

Одним зі складних для польської влади рішень було підвищення плати за збір сміття. Згодом це було з розумінням сприйнято населенням Польщі за умови контролю кількості виробленого сміття на рівні будинку, двору, окремого домоволодіння.

Для цього контролю і ставляться чіпи на контейнери. Вони дозволяють кожен бак ідентифікувати. Контейнерна кришка замикається на ключ, щоб туди не потрапляло «чуже» сміття. На бак встановлюється сенсор, що позначає його приналежність і унікальність. Також можна оснастити його пристроєм контролю наповнюваності бака. Перед вивантаженням вміст контейнера зважується, тобто мешканці платять тільки за конкретну вагу.

Органічні відходи теж збирають окремо і переробляють в біогаз або компостують на добрива.

Автономні очисні для приватного будинку

Очищення води, зокрема побутових каналізаційних стоків, теж дає комерційний дохід. Польські підприємці вважають, що це гарна ніша для середнього бізнесу. Тому виникають виробництва, які випускають індивідуальні очисні установки на приватні будинки, невеликі підприємства тощо.

У Польщі дбайливо ставляться до водних ресурсів. За скидання неочищених стоків у відкриті водойми та забруднення ґрунтових вод суворо карають. Штрафи не маленькі, просвітницька робота масштабна, та й самі жителі зацікавлені у чистих водоймах та річках у своїй місцевості.

Сімейний бізнес сім’ї Лусина фірми Haba по очищенню води в приватних домогосподарствах розпочався 25 років тому. Виробництво знаходиться в невеликому чотирнадцятитисячному містечку Гроджік в 50 км від Познані. На підприємстві працюють 35 осіб. Основний посил для співгромадян, який транслює співробітниця сімейного бізнесу Марта Лусина – обирайте польські товари для себе і свого господарства.

 

Менеджерка Марта Лусина працює у фірмі батька п’ятий рік

На підприємстві впевнені, що їх сертифіковані очисні споруди не тільки компактні, зручно розміщуються на ділянці, не залишають неприємних запахів, але і забезпечують всі необхідні стандарти якості очищення води.

Індивідуальна очисна станція складається з двох сполучених ємностей. У першій відбувається первинне осадження, а в наступній – біологічна очистка за допомогою реактору. Найменший за обсягом очищення варіант очисної системи, яка обслуговує родину з 4-х осіб, розрахований на 2,3 кубометри стоків і коштує близько 7 тис. злотих (до 53 тис. гривень). Систему можна зробити заглибленою у присадибний газон, прикривається вона звичайним люком, тож її навіть можна і не помітити. Виробники малих очисних споруд кажуть, що товарна лінійка досить широка. Їхні установки очищують побутові та промислові стоки, а продукцію купують в багатьох регіонах Польщі та за межами країни.

Рециклінг. З непотрібних речей – дизайнерські новинки

І знову сімейний бізнес, але вже на масштабному міжнародному рівні. У Польщі звикли не викидати старі речі в загальний контейнер, їх збирають окремо.

Лідер в сфері переробки текстилю група VIVE Textile Recycling на європейському ринку вже 25 років. Підприємство з текстильної переробки знаходиться у місті Кельце (180 км від Варшави). Тут збирають, сортують, займаються оптовим та роздрібним продажем готового сортованого продукту і виготовленням промислових виробів з текстилю.

В групі працює понад 1200 осіб, щодня переробляється понад 400 тонн сировини. Стенд підприємства, яке представили на виставці менеджери VIVE, притягував загальну увагу. Відвідувачів приваблювала динамічна презентація, що транслювалася практично нон-стоп.

 

Еко-бізнес на переробці, панельна дискусія на форумі

Вживаний пластик  на заводах групи VIVE Textile Recycling переробляють на тротуарну поверхню

На екрані було представлено автоматичні заводські лінії, на яких за допомогою розпізнавальних сенсорів та пневматики сортують речі за кольором, призначенням, складом тканини. На підприємстві є два основних напрями – підготовка якісних речей для подальшого продажу і рециклінгова переробка старого одягу. Після прання та апретування речі потрапляють в мережу магазинів VIVE Profit. Ті речі, що були відбраковані, подрібнюють, потім гранулюють і далі використовують як сировину для нового продукту.

Евеліна Розара презентує експозицію стенду VIVE Textile Recycling

Це, наприклад, можуть бути примислові серветки. Або схожі на ламінат тротуарні плити чи садові лави та столи «під дерево». Щоб отримати такий продукт, у гранульовану суміш додають близько 10% вживаних поліетиленових пакетів.

А ще є соціальний проект – виготовлення еко-торб, що нагадують валяні вовняні вироби. На локаціях в людних місцях встановлені контейнери для збору текстилю від населення.

Евеліна Розара, менеджерка з маркетингу:

«Ми проводимо акції «Торба за торбу». Вручаємо сумки з перероблених тканин тим, хто не викидає вживані речі в загальний контейнер, а приносить їх в спеціальні пункти для подальшого рециклінгу. Такий дизайн торби розробив відомий польський стиліст. За підрахунками економістів фірми, одна така сумка, вироблена зі старих речей, економить до 2600 літрів води. Стільки в середньому йде на повний цикл виробництва подібної речі з «нуля».

Щоб змінити ставлення до речей, створених заново з перероблених матеріалів, партнер проекту – Маріуш Пржибильський, один з найвагоміших польських дизайнерів у 2016 році реалізував проект, який об’єднав дві області – високу моду та утилізацію використаного одягу. У співпраці брендів Przybylski та VIVE Textile Recycling виникла колекція «Трансплантація». Деякі моделі унікальної колекції експонувалися на виставці POL-ECO-SYSTEM.

 

Дизайнерська колекція «Трансплантація» з речей, що були у вжитку

Підсумовуючи, хочу зазначити, що 25-30 років тому ситуація у Польщі була схожа з українською. Так, європейська фінансова допомога та створення профільних державних та суспільних фондів зрушили проблему з місця. Проте, як кажуть, початок – половина справи. А коли національне законодавство, держава та місцеві влади створюють сприятливі умови для бізнесу, то охорона навколишнього середовища стає не тільки темою для соціальних інвестицій, а й економічно вигідною для бізнесу справою. Наприклад, як у сусідній Польщі.

Білозерова Лариса, з виставки POL–ECO–SYSTEM, Познань, Республіка Польща

ТЕХНІЧНИЙ ПАРТНЕР ПРОЕКТУ

Skachgroup - розробка і супровід інтернет-проектів