Як в Чехії на місцевому рівні підтримують енергоефективність та чисте довкілля

Поділитися з друзями -

Охорона навколишнього середовища в Чеській республіці – одна з найважливіших тем для політики на всіх рівнях. Досвідом реконструкції житла по-чеськи ділиться з читачами пражанин Зденек Пістора.

Доктор Пістора – чеський експерт з енергетики. А ще він мій давній знайомий і автор публікацій на енергетичну тематику. Він часто буває в Україні, цікавиться не тільки економікою та політикою, а і тим, як живуть люди.

Наприкінці 2019 року я була у нього в гостях і він розпитував, чи є в нашій країні програми для мешканців для підвищення енергоефективності старого житлового фонду. Я розказала про «Теплі кредити», а пан Зденек обіцяв поділитись власним досвідом, але тільки після того, як завершиться вся технічна та фінансова історія санації його будинку.

Це таунхауз у тихому зеленому районі з підвалом та невеликим палісадником. В цей будинок на землі батьки Зденека переїхали у сімдесятих з гамірної багатоповерхівки. Опалення було індивідуальне, від вугільного котла. Таким воно і залишалось довгі роки.

Прислів’я «краще дві пожежі, ніж один ремонт» знайоме не тільки у нас. Капітальний ремонт – це складне рішення. Пов’язане з емоційними, фізичними та фінансовими затратами. І швидко прийняти це рішення допомагають сприятливі обставини, або «чарівний пендель».

Три імпульси для реконструкції від Зденека Пістори:

Оселю побудовали в 1942-му році й з того часу не було великої реконструкції. Це дуже впливало на енергоспоживання. Будинок двоповерховий, опалювався від котла, з радіаторами в кожній кімнаті. Вікна подвійні, дерев'яні.

Празька влада ухвалила рішення про заборону у місті опалення з використанням вугілля та коксу, починаючи з сезону 2020/2021. Ухвалення цього рішення було першим імпульсом для моїх планів на реконструкцію.

У Чехії існує програма Kotlíková dotace для заміни старих котлів новими, більш екологічними – так звана «котлова субсидія». Детальніше можна прочитати тут

Ця програма вже добігає кінця і це для мене було другим імпульсом для планів на реконструкцію.

Старий котел, що опалював батьківську оселю Зденека Пістори до реконструкції

За новим європейським законодавством всі нові будівлі мають «Енергетичний паспорт». Цей документ вже давно відомий електроспоживачам житлових будівель.

Таким чином у країнах ЄС намагаються підняти енергоефективність будівель всіх типів, включаючи житлові. Є й програма субсидій для власників, яким держава частково компенсує витрати пов'язані з удосконаленням енергоефективності їх будівель.

У нас в Чехії програма називається Nová zelená úsporám. Ця програма входить у свою остаточну фазу і це було третім і рішучим імпульсом для наших планів на реконструкцію.

А тепер про практичні кроки.

Фінансові питання

З самого початку довелося визначити спосіб реконструкції та витрати з нею пов'язані. На щастя більшість питань вирішується в online режимі. На сайті можна обрати напрям модернізації, задати контактні дані. Після цього фірми-постачальники самі виходять на зв'язок.

Я звертався з трьома запитами:

  • заміна котла з монтажем під ключ
  • заміна старих вікон і зовнішніх дверей
  • утеплення фасаду
  •  

Вибір котла

Найскладніше було обрати постачальника на заміну котла. Програма субсидій закінчувалась, багато людей вирішило скористатись нею, тому фірми були перевантажені роботою. Нарешті мені допоміг постачальник газу - «празький облгаз», який мені порекомендував одну зі своїх партнерських фірм. З ними я і домовився. Таким чином автоматично вирішувались всі питання: від заміни газопроводу до нового котла та його сертифікації.

Найголовнішим результатом цієї фази було отримання бюджету на заміну котла, газопроводу та труби. Все разом під ключ обійшлося у 126 000 чеських крон, включаючи ПДВ.

Підвальне приміщення під час реконструкції зі встановлення нового обладнання 

Проєктна документація

Однією з умов програми Nová zelená úsporám є наявність проєкту документації розробленої сертифікованим бюро – їх список на сайті теж є. Я контактував з трьома, отримав їх пропозиції – все онлайн. Обрав бюро, у якого в ціну входила не тільки розробка проєкту, але й адміністративна підтримка з оформлення субсидії. Ціна обійшлася 27 000 чеських крон.

Вікна та двері

На мій запит на сайті щодо розробки проєктної документації мені прийшло п’ять пропозицій на заміну вікон і дверей. Обрав ту, яка пропонувала найкоротший термін реалізації.

Ціна 125 000 крон разом з ПДВ.

Фасад та вікна оселі до та після заміни

Утеплення фасаду

Постачальника знайти виявилося непросто. Всі фірми шукають великі замовлення і таке маленькі, як наше, їх не цікавило. Але в умовах субсидій необхідно, що проєкт має реалізувати сертифікована компанія і реалізацію повинен схвалити ОФІЦІЙНИЙ будівельний нагляд.

Нарешті знайшлася невеличка українська організація, записана в чеському реєстрі. Ціна за фасад плюс частина даху коштували 144 000 крон разом з ПДВ.

Кредит та реалізація

Загальна сума зросла до 422 000 чеських крон. Довелося думати про кредит. Але тут нарешті вийшло легше, ніж я думав. Мій банк (рекламу робити не буду, але в цьому році він на третьому місці серед чеських банків у клієнтському рейтингу) вже давно пропонував кредит до півмільйона під 5,9% річних. Я вирішив прийняти пропозицію. Все адміністрування відбувалось онлайн і через 4 години я мав ці гроші на рахунку. Договір підписувався також онлайн.

Реалізацію проєкту я організував по кроках – спочатку котел, після нього вікна, потім фасад. Ми розпочали 19 червня 2019 р. Все було готово 1 жовтня 2019 р.

 
Субсидії

В Євросоюзі діє такий підхід: спочатку треба профінансувати самому, а тільки після реалізації гроші повернуть, якщо все було зроблено коректно. Після закінчення реалізації проєкту почалася адміністративна історія, пов'язана з субсидіями.

Субсидії на заміну котла. Повернення частини грошей на заміну котла організовує празький магістрат. На сайті є перелік потрібних документів, які треба прикласти до заяви. У цьому випадку на жаль online підхід не діє, треба подати всі документи в паперовому вигляді. У нашому випадку ми подавали 1 формуляр та 9 додатків.

Через 4 місяці нам на рахунок прийшла субсидія 103 546 крон.

Субсидія на вікна і фасад. Субсидії на підвищення енергоефективності будівель організовує Державний фонд по захисту довкілля, який входить до складу Міністерства довкілля. На сайті є перелік потрібних документів. Всю адміністративну роботу від мого імені провів проєктант. Нам тільки довелося підготувати необхідні документи. Всього це було заява і 6 документів. Подавати online теж не можна. Всю подачу паперових документів теж організував проєктант.

Через 6 місяців прийшла на мій рахунок прийшла субсидія 100 300 крон.

У підсумку Зденек Пістора відзначив: «З власного досвіду можу сказати, що підтримка держави при підвищенні енергоефективності нашого будинку виявилася більш ніж достатньою. Вся адміністрація виявилася «в рамках людських можливостей». А мій будинок піднявся на шкалі енергоефективності з класу G в клас D».

А я теж додам, що субсидія від держави покрила близько 50% всіх затрат на модернізацію. При цьому клас енергоефективності конкретного будинку піднявся на три позиції. А економічний ефект буде діяти ще багато років, заощаджуючи витрати на дорогі енергоносії, утримання будинку та забезпечуючи комфорт та естетику оновленого житла.

Білозерова Лариса, Зденек Пістора

Київ – Прага, травень 2020 року, перша публікація у GreenPost

ТЕХНІЧНИЙ ПАРТНЕР ПРОЕКТУ

Skachgroup - розробка і супровід інтернет-проектів