Як реформа самоврядування у Польщі змінює країну
Від Любліна – центру однойменного воєводства до Конопниці близько 10 кілометрів. Населення 20 сільських округів, що входять до складу гміни – біля 12 тисяч. А разом з городянами, що переїхали сюди з ближнього Любліна - більше 14 тисяч. Останні пару років міські мешканці облюбували цю місцевість – і місто недалеко, і природа поруч, і за дітей спокійніше. Тим більше, що рівень навчання досить високий: сільська школа обладнана сучасними новаціями – інтерактивні дошки, ноутбуки для учнів та ціла низка гуртків, що працюють у місцевому будинку творчості.
Антигравітація Конопниці
Саме так називають повітряне свято в місцевому аероклубі. Активним членом клубу є мій співрозмовник пан Мирослав Жидек, голова гміни Конопниця з Люблинського воєводства. Тож громада може похвалитись війтом-неформалом, що зовсім не відповідає стереотипу муніципального чиновника. Принаймні за українськими бюрократичними мірками. Судіть самі: юрист за освітою, пан Жидек – людина активна, стрибає з парашутом, приймає участь у культурних заходах громади не тільки як керівних, а і як безпосередній учасник. Знання та досвід пан Мирослав використовує на пошук співпраці з інвесторами. Зараз гміна має доступ до трьох європейських фондів. За десять років у Конопниці з єврофондів отримали біля 30 млн. злотих (курс приблизно 6,6–7 грн за 1 злотий).
Комфорт мешканців – мета розвитку територій
Основним напрямом розвитку сільських територій у Конопниці було обрано поліпшення технічної інфраструктури:
- телефонізація та ровиток інтернету – це дозволило спростити документообіг та мати оперативний доступ до бази даних адмінпослуг.
- водопостачання і каналізація – відремонтовано наявні централізовані комунікації та побудовано локальні очисні споруди в округах.
- дороги та освітлення – ремонт та прокладка нових автошляхів
- управління відходами – на будівництво сміттєпереробного підприємства з фондів ЄС виділено 33 млн. злотих, загальна вартість проекту 46 млн. злотих.
- виробництво екологічної енергії.
Наголос на отримання екоенергії у гміні ставиться на широке використання відновлюваних джерел енергії. На цьому напряму зосередимось докладніше.
Екологія: «сонячна» програма
Проект «Еко-енергія у муніципалітеті Konopnicy і Jastków» у співавторстві з Регіональною програмою управління Люблінського воєводства був запланований на 2007–2013 рр. Програма включала установку сонячних панелей у приватних і громадських будівлях, а також монтаж котлів центрального опалення з використанням біомаси в громадських будівлях на території муніципального освіти.
Кампанія, що встановлювала сонячні колектори на житловий будинках мешканців мала кілька умов щодо їх монтажу.
Колектори встановлювали на тих будинках, де мешканці проживали постійно. Крім того дах мав бути у гарному технічному стані, а матеріал його покриття не містити азбесту. Монтаж обладнання потребував вільної площі всередині будівлі, а також простору для транспортвання обладнання до місця монтажу.
Звідки гроші на розвиток?
По-перше, місцеві бюджети у значній мірі наповнюють самі мешканці.
Кожен суб'єкт місцевого самоврядування має свій бюджет, який ніяк не залежить від інших суб'єктів. Влада повіту чи воєводства не «дають» гміні грошей. Доходи суб'єктів самоврядування – це частка прибуткового податку від фізичних осіб, а також дотації з держбюджету на конкретні завдання (наприклад, на утримання шкіл, виплачується на учня) і власні доходи (в основному місцеві податки чи оренда нерухомості).
Основні доходи гміни складаються з 39,34% податку на прибуток від фізичних осіб, які зареєстровані на території гміни, а також з 6,71% податку на прибуток від юридичних осіб і філіалів, що не мають статусу юридичної особи, але представництва яких розташовані на території гміни.
Крім того Польші на розвиток територій гроші виділяє з різних фондів Євросоюз. Конопніце та кілька сусідніх гмін змагались та отримала грант н розвиток «зеленої» енергетики. Зокрема за цією програмою на встановлення сонячних колекторів та панелей ЄС фінансує 85% вартості обладнання, ще 14% оплатять самі мешканці і 1% - гміна.
Місцеві мешканці також мають можливість приймати участь у конкурсах на отримання грантів, так бізнесмен може отримати до 300 тис. злотих на реалізацію своїх проектів.
Білозерова Лариса
Матеріал створено за сприяння Фонду міжнародної солідарності (Solidarity Fund PL) та Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).