Хакатон енергетичної свободи – народження нового руху


Навесні 2015 року в Україні відбулась надзвичайно цікава подія. Одночасно у п’ятьох містах впродовж трьох днів 18 команд молодих людей з ранку до пізнього вечора, а деякі дуже завзяті і вночі, вирішували задачу – чи можливо створити практично з нуля готовий продукт за такий короткий час.

 

Перший український хакатон зі створення технологічних та поведінкових рішень  – Hack4energy. Саме так було названо заход, який пройшов 13-15 березня у Києві, Львові, Дніпропетровську, Тернополі, Одесі.

 

 

Хакатон – загальновживаний термін марафону програмування, форуму розробників програмного забезпечення, під час якого різнопланові спеціалісти (програмісти, дизайнери, менеджери) разом працюють над вирішенням поставленої задачі. Зазвичай хакатоны тривають від одного дня до тижня.

Термін «хакатон» з’явився у 1999 році (англ. hackathon, від hack і marathon). Того разу програмісти, запрошені кампанією OpenBSD працювали над криптологією. Зараз це не має жодного відношення до хакерства.

Мета хакатону – зацікавити і залучити як можна більше людей до розробки власної ідеї, надати можливість розробникам-початківцям та експертам поспілкуватись між собою та популяризувати розробку.

 

Стратегічна метаенергонезалежність

Організатори запропонували учасникам вирішити складну задачу – за три доби пройти шлях від ідеї та формування навколо неї команди до втілення задуманого в життя, з демонстрацією реальних результатів. Не дарма кажуть, що початок – половина справи. А ще радикальніше – в стислий час довести справу до діючого прототипу. І зробити нарешті реальні масові кроки у напрямку енергоефективності.

 

Найраціональніший вихід з нинішньої кабальної енергозалежності – це ефективне використання наявних ресурсів.  Бо «отримувати енергію», як наголошує організатор Hack4energy Роман Зінченко можна зі зміни поведінки, з ввімкненої уваги, з простих звичок, які економлять мегават-години електроенергії та мільярди кубометрів газу. А сотні тисяч українців вже зараз мають можливість економити на енергії, спільними зусиллями стабілізувати енергосистему, боротися з відключеннями та енергетичною окупацією.

 

Учасники та організатори

Hack4energy, в якому взяли участь понад 200 учасників, зібрав команди з програмістів, дизайнерів, інженерів, що працювали над розробкою соціальних ігор та мобільних додатків, спеціалістів з гейміфікації та поведінкової економіки, енергетики та технологій, психологів та соціологів, рекламістів та SMM-менеджерів, аніматорів та відео-продюсерів, журналістів та копірайтерів - всіх, хто виявив бажання стати агентами поведінкових змін в енергетиці.


Hack4energyперший із циклу Хакатонів Енергетичної свободи, організований українською платформою енергетичних інновацій greencubator та за підтримики кола небайдужих друзів та партнерів: Фонд имени Конрада Аденауэра, Телепортус, O2PR, IZOLYATSIAPlatform for Cultural Initiatives., Startup Depot. Lviv Business Incubator, Академія Шаг, Innovation BOX regional business incubator, Dp, Дніпропетровської облради, Еремурус – екологічний клуб | SPARE Ukraine та спільноти волонтерів.

 

На фото – лаундж-зона від партнера проекту рoparada. Зручні місця дуже згодились тим учасникам Хакатону, що залишились працювати до пізньої ночі.

 

Як це було

В перший день запрошені експерти-спікери представили презентації на цікаві теми. Наприклад, вплив пересічного споживача на енергоНЕ/ЗАлежність країни. Про це докладно розповів Олексій Хабатюк з Фонду екологічних ініціатив.

Виявляється, амплітуда споживаної потужності від нічного до денного режиму роботи Об’єднаної енергосистеми (ОЕС) України складає гігантську цифру – 6 млрд. кВт. Тож нічний провал та денний пік треба вирівнювати, бо це має не тільки економічні та екологічні наслідки. Це і технологічна безпека роботи системи. З основних причин дисбалансу – не вистачає палива зі сторони виробника, а зі сторони споживача поки не достатнє зацікавлення у скороченні витрат електроенергії. Немає ані матеріальної, ані інформаційної вмотивованості.

Поведінкові зміни у споживачів дозволять вирівняти дисбаланс. Наприклад, змістивши час роботи багатьох побутових приладів за допомогою програматорів на нічний час. А це надає можливість при двозонному тарифі зекономити гроші за споживання електроенергії і одночасно долучитись до благородної справи вирівнювання роботи енергосистеми країни.

Щоб споживач міг свідомо мотивовано допомогти роботі ОЕС, він має про це знати. Тож мобільні додатки і проінформують про це і нагадають, в який час треба запрограмувати включення пральної машини чи бойлера.

Розповідь Олексія Хабатюка, як і інших цікавих спікерів були сприйняті аудиторією з цікавістю та створили певну базу для роздумів щодо напрямів подальшої роботи команд. 


Андрій Колодюк, співробітник компанії AVentures  розповів про можливості та ніши для старт-апів. В проекти, пов’язані з IT в енергетиці, інвестують у всьому світі.

«Інвестиції є, головне - ми бажаємо бачити команду з проектом, що вже працює на початковій стадії та націлений на глобальний ринок», - підсумував пан Андрій. Експерт додав, що компанія готова інвестувати у цікавий проект від 500 тис. до мільона доларів.

 Енергоексперт Нік Турчак по скап-звязку з Нью-Йорку розказав учасникам хакатону, як саме стартапи вже змінюють великий та інерційний енергосектор. Так, в штаті існує від федерального уряду безкоштовна програма поліпшення енергоспоживання у багатоквартирних будинках. Використовується непряме субсидування для децентралізації енергосистеми міст. Стали доступними у реальному часі дані споживання енергоресурсів в межах комунальних установ. Біля 4 млрд. доларів виділено містом Нью-Йорком на програми скорочення власного споживання. Конкретній мешканець по сигналу від комунальників задля вирівнювання роботи місцевої електростанції за певну плату відключає деякі енергоспоживаючи прилади.

У Києві локацією, де проходила конференція експертів, скап-зв'язок з командами інших міст та робота місцевих, здебільшого студентських команд, була платформа культурних ініціатив IZOLYATSIA (на території Київського судоремонтного заводу).

 

На фото – партнер IZOLYATSIA зробив все необхідне, що учасникам було комфортно, смачно і зручно у цій локації. Фірмове печиво зроблене у формах, вироблених на 3D-принтері.

Ментори та експерти мали можливість он-лайн спілкуватись з командами інших міст, давати поради щодо розробки представлених ідей та питання, які треба доробити. Інколи експерти стикались з ситуацією, коли учасники «винаходили велосипед». Так одна з команд практично озвучила тренерам ідею створення аналогу ЕСКО. Це, безумовно, говорить про те, що логічні підходи народжують споріднені ідеї.

 

На фото – «Експерти – сама уважність», слухають запропоновану учасниками ідею.

Було зроблено:

Наприкінці першого робочого дня кожна з запропонованих учасниками ідей пройшла тестування на життеспроможність. Автор представляв загалу ідею, а далі ті, хто бажав прийняти участь у роботі над обраним проектом, голосував, прикріплюючи свій стікер до дошки з назвами проектів.

 



На фото – київські команди в локації
IZOLYATSIA

 Одним з напрямів Хакатону було завдання розробити додаток, спрямований на популяризацію енергоефективності серед школярів, студентів та іх батьків. Кілька команд займались саме цим. Мета додатку: доповнити традиційні уроки і зробити процес навчання цікавим з використанням ресурсів (соц. мереж, онлайн-ігор, мобільних додатків тощо), а також заохотити учнів до навчання енергозбереженню.

Переможцями в категорії «Розумна енергетика» стала команда ‎SmartEnergy з Дніпропетровська, яка і після завершення хакатону продовжує розвивати свій проект. Хлопці створюють екосистему, що об’єднує електроприлади з метою дистанційного керування, економії та контролю споживання електроенергії.

Докладніше про їх ідею, а також щоби мати більш повне уявлення, чим саме можна зайнятись, побувавши на Хакатоні, пропонуємо подивитись у роліку




Команди-переможці:

Категорія 1: Інструменти для ефективного споживання енергії через зміну поведінки

1е місце: не присуджено

2е місце: Virtual Heat Meter (Тернопіль) + SESU (Save Energy - Save Ukraine) (Київ)

Приз за впертість і наполегливість: uMuni (Львів)

Категорія 2: Рішення для розумої енергетики

1е місце: Smart Energy (Дніпропетровськ)

2е місце: WattCMS (Дніпропетровськ)

Команди з Дніпропетровська спільним рішенням віддали 2000 грн. зі свого призового фонду команді Money Monitor (Київ).

Категорія 3: Енергоосвіта, залучення дітей, ігрові рішення

1е місце: CatsKnead (Одеса)

2е місце: Кватирка 2.0 (Тернопіль)

Переможці першого хакатону отримали грошові призи, а найкращі команди мали можливість представити свої проекти на Pitch Day 15 квітня в Києві та отримати менторську підтримку від ‪Startupbootcamp Berlin.

 

Хакатон розширює географію

Керівник української платформи енергетичних інновацій greencubator ті ідеолог Хакатону Роман Зінченко ділиться радістю: «Неймовірна хвиля нових людей долучається до створення наступного ‪#‎Hack4energy, який цього разу відбудеться в контексті Європейського тижня сталої енергетики. І щонайменше подвоюється кількість міст, де він відбудеться паралельно. Все це - завдяки друзям з усієї Україні. Схоже, на карті ‪‎Hack4enrgy з’являться ‎Харків, ‪‎Вінниця, ‪‎Івано-Франківськ, ‪‎Луцьк, ‪‎Чернігів, ‪‎Чернівці, ‪Кривий Ріг – і ми будемо раді іншим містам!»

 

На фото – члени команди greencubator Ольга Трутен, Ксенія Чолі, Павло Бондаренко та Роман Зінченко.


«Коли ми готували перший Hack4energy в березні, член команди greencubator Ксенія Чоні сказала фразу, яку ми дуже часто зараз повторюємо – «таке враження, що це вже не подія, а народження якогось руху». І насправді, Hack4energy став чимось зовсім іншим, ніж наші попередні події. Перший хакатон зібрав понад 200 учасників. А в кінці травня на зустрічі творців енергетичних змін зібралося 35 заряджених і класних людей, які хочуть готувати наступний Hack4energy 2», – додав Роман Зінченко.

І задумане вже здійснюється. Наступний Hack4energy 2 запланований на 19–21 червня 2015 року. Організатори пропонують «глибше копнути в теми big data, дизайну для поведінкових змін, самоорганізації споживачів та сервісів для міст».

«Долучайтеся до Хакатону як учасники, партери, ментори та локації на сайті: http://hack4energy.greencubator.info/», – запрошує команда Hack4energy.

 

Фото Лариси Білозерової та greencubator

На Київському Hack4energy побувала (і далі планує бувати) Білозерова Лариса